Elektroonikafoorum.com
Kella kvarts ja temperatuur - Printerisõbralik versioon

+- Elektroonikafoorum.com (https://elektroonikafoorum.com)
+-- Foorum: Arutelud (https://elektroonikafoorum.com/forum-3.html)
+--- Foorum: Elektroonika (https://elektroonikafoorum.com/forum-4.html)
+--- Teema: Kella kvarts ja temperatuur (/thread-445.html)

Lehed: 1 2


Kella kvarts ja temperatuur - felch - 22-01-2013

Õhta!
Vaevlen ootamatu probleemiga. Nimelt jääb kella kvartsiga toimiv DS1337 kella kivi päevas kuni 1h (!!!) maha kui kontroller asub akva all kapis. Termomeeter näitab karbi sisemuse temperatuuriks 42C. Aknalaual käib sama krempel kenasti (nojah, ca 1m päevas eksib siiski). Kivi DS sedastab, et tuleb kasutada kvartsi koormusmahtuvusega 6pF. Ma ausalt öeldes ei tea, milline on minu kasutatava kvartsi mahtuvus (O-poest ostetud, see kõige väiksema hälbega), vist 12 pF. Kas tõesti vajatakse mingit erikvartsi? Ma arvasin siiani, et termostateerimine on oluline RF-skeemides ossi sageduse paigal hoidmiseks jms erilahendustes. Eksin?
Kas puurin augud ja lisan ventilaatori (ei tahaks eriti) ?

PS. Kella DS ei nõua kondesid kvartsi otstelt maha minema. Proovisn ka sellistega - ei miskit mõju.
1h/päevas on ikkagi nagu liig...


RE: Kella kvarts ja temperatuur - tvtv - 23-01-2013

Neil on selline app note RTC-de kohta. Üks ette käimse põhjus on järgmine:
Tsitaat:Wrong crystal. An RTC typically runs fast if a crystal with a specified load capacitance (CL) greater than the RTC-specified load capacitance is used. The severity of the inaccuracy is dependent on the value of the CL. For example, using a crystal with a CL of 12pF on an RTC designed with a 6pF CL causes the RTC to be about 3 to 4 minutes per month fast.

Noh, ma ei tea. Mul on töös DS1337C, mis on integreeritud kvartsiga ja see just täpsusega hiilga. Samas mul võib teisi probleeme ka olla, et ta täpselt ei käi... Ei ole viitsinud viga otsida, asi pole nii kriitiline.


RE: Kella kvarts ja temperatuur - madis - 23-01-2013

Mina kahtlustan O-poe kvartsi. Üldiselt ma ei kasuta oma toodetes üldse mingeid noname asju, sest pole nii rikas - uskumatut sodi tehakse ja müüakse komponentide pähe...
Termostateerimise asemel võiks kasutada TCXO kvartsi - seal on kõik vajalik juba sees - kuid isegi tavaline kvarts on piisavalt täpne. See tund aega on nonsenss..


P.S. modemise eelis on see et ma vajutasin "vasta" asemel "muuda" ja kirjutasin oma jutu sinu posti lõppu. Ja siis otsisin 5 minutit et miks vastus läbi ei läinud Smile


RE: Kella kvarts ja temperatuur - A.R. - 23-01-2013

Näiteks 10 MHz asemel 9,5 on natuke palju kvartsi jaoks.
Seda ei vii ka rööpmahtuvusega nii kaugele.

Kui seal hästi kõrgelt sagedusel otsad välja vedada ja sinna sagedusmõõtja otsa riputada? Siis võiks näha mis teda häirib.

Vast on see kvarts hoopiski lahti ja skeem genereerib omatahtsi?
On olnud juhust paari sellist asja parandada.

Karta on et ootab ees üks suurem tinapanemine.
Algul ühe jala jaoks ja siis teise jala jaoks.
Ja siis kohe kaks jalga korraga. Tangidega.


RE: Kella kvarts ja temperatuur - felch - 23-01-2013

Ma proovin esmalt õige kvartsiga (ELFA nimistus on olemas) ja eks siis selgub. Kui ikka 2* suurem mahtuvus siis vahest tõesti käib aeglasemalt. Just aeglasemalt, see on probleem!


RE: Kella kvarts ja temperatuur - madis - 24-01-2013

Kvartsil on ju tegelikult 2 tööpunkti. Äkki töötab vales punktis ?


RE: Kella kvarts ja temperatuur - A.R. - 24-01-2013

1980. Kui sai arvutile displaid ehitatud oli vaja 12 MHz kvartsi.
Ei olnud saada. Oli 8 MHz. Sai siis Ja-Ei sisend ja väljund drosseliga kokku pandud kvarts sinna peale (vist oli nii Smile ) ja sisendisse trükplaadile joonistatud võnkering ja konde rööpi. 24 MHz sagedusele.
Läkski 24-l käima.
Triger jagas kahega - oli 12.

Aga sujuvalt kvartsi sagedus vaevalt et muutub.
Samas, kui kvarts kontakti ei anna võib väga hästi seakandis võnkuda.

Kellakvartsidega oli palju tegemist ca 70-80.
Toodi väljamaalt võrgukell ja siis tuli sinna kvartsgene sisse istutada.
Liidu võrk oli kuskil 47-48 Hz.


RE: Kella kvarts ja temperatuur - felch - 25-01-2013

Ühesuguseid kontrollereid on 2tk. Mõlema kellad käivad toas kenasti aga kapis tekib aeglustumine (aegruumi anomaalia ? Smile ). Jah, minu jooted on üsna koledad aga kontrollisin velkord üle - käivad küll. Tellisin 6pF koormusemahtuvusega kvartsid (nagu DS tungivalt soovitab) ära. Eks me näe, mis juhtuma hakkab.


RE: Kella kvarts ja temperatuur - felch - 26-01-2013

Jääb kangesti säärane mulje et asi ei ole ikkagi kvartsis. Nimelt võib karp käia pool päeva väga kenasti ja siis õhtupoole uuesti vaadates on 30m hilinemine!?
Joted ON korras! Mis veel võiks olla kahtlane ?


RE: Kella kvarts ja temperatuur - madis - 27-01-2013

Äkki toide läheb lolliks soojaga ? Pane skeem siia üles, vaatame !