Elektroonikafoorum.com
Kodukootud LED valgustus - Printerisõbralik versioon

+- Elektroonikafoorum.com (https://elektroonikafoorum.com)
+-- Foorum: Arutelud (https://elektroonikafoorum.com/forum-3.html)
+--- Foorum: Elektroonika (https://elektroonikafoorum.com/forum-4.html)
+--- Teema: Kodukootud LED valgustus (/thread-59.html)



Kodukootud LED valgustus - wanted - 02-01-2010

Tervist,

head uut aastat! Mure siis selline, et vaja leiutada mingisugune üldvalgustus elutuppa. Kuna elektroonika pole(veelSmile) väga tugev külg, siis olekski abi vaja targematelt. Asjast kah, algul said välja valitud miskid 5W hiinakad, aga siis tehti selgeks, et need ei kõlba kuskile. Nüüd jäid silma need 3W Creed. Jama ainult, et ma ei suutnud kuskilt välja lugeda mis nende värvustemperatuur on. Eelkõige oleks vaja sellist soojema poolset valgust. Võite muidugi veel soovitada kust saab häid LEDe odava raha eestSmile.
Järgmine mure on nende toide. Ei tahaks asja väga keeruliseks ajada, samas võiks hind jääda mõistuse piiresse. Ise leidsin sellised riistapuud. Teeks a'la 4-5'sed grupid ühe sellise vidina otsa. Valmis toode, hea lihtne. Kas aga ära tasub või saab kuidagi odavamalt/efektiivsemalt? Plusspooleks veel lihtne dimmerdamisvõimalus.
Plaanis siis tekitada 4-5'sed grupid ühe radika külge. Jahutuse peale polegi väga mõelnud veel. Ilmselt tekib sellega ka veel jamasid. Ei tahaks lae alla väga suuri ja kobakaid radikaid panna. Samas kui välimus kena ja kaubanduslik on, siis miks ka mitte.
Ühesõnaga ootaks targemate näpunäiteid ja soovitusi. Ruum ise on ~40m2, ehk neid LEDe läheks omajagu. Nagu ma aru saan, tegeleb kasutaja KaruTEC led valgustite tegemisega. Ehk jagad oma firmasaladusi ja lahendusi teistega, oleksin väga tänulik :D

Kõike paremat,
Karlo


RE: Kodukootud LED valgustus - KaruTEC - 02-01-2010

Kodu LED valgustuse kohta paar lihtsat nippi:

Kui paned lakke, siis pane kitsa karakteristikuga - kuni +-15..20 kraadi. Muidu kipuvad silma paistma.
Valgusvoog - kui sul nt. elutoas on 500 luxi, siis on päris hea. Kuidas seda arvutada ? 1 lux tähendab 1luumen ruutmeetrile. Kui elutuba on nt. 20 ruutu, siis on vaja ideaaltingimustel 20*500 = 10000 luumenit. Jätame väikese varu, võtame 15000 luumenit. Kui kasutame 3W Creed, siis sealt saame ca 200 luumenit, st 15000/200 = 70..80 LEDi. 20 ruudu peale, lakke, on optimaalne teha 8..12 "valgustikohta", st siis 10 valgusti korral ca 8 LEDi per valgusti. Kuna clusterläätsed on reeglina 4sed, siis peaks valgustikohti rohkem panema (20 kohta). Kuid 500 luxi on päris hele, isegi 200 on täiesti normaalne eluruumides, seega 10 kohta on päris optimaalne.

Külmvalge valgus annab eluruumides IDEAALSE efekti, kui sisustus on valdavalt tume (tume tammemööbel vms). Külmvalget tuleb panna niipalju kui võimalik, isegi 1000 luxi. See annab täiesti supertulemuse, kui muidugi rahakott kannatab.. Kui mööbel on odavam, nt laminaat ja sisustus on suht kulunud, siis on mõistlik valik soevalge.
Tume ruum tahab reeglina rohkem valguspunkte ja rohkem valgust, heledamas jaotub valgus ühtlasemalt.

Kui ma endale koju teeks, siis ma paneks võimsa külmvalge (300..500luxi) nn. aktiivseks ajaks ja sinna lisaks natuke sooja (50..100 luxi).


Kui sul on tarvis 300 või 700mA soodsaid LED toitekaid (ca 250,- tk, väga hea kvaliteediga), siis pane PS, võin müüa.

Jõudu !

Ja küsige üle kui midagi lahtiseks jääb..


RE: Kodukootud LED valgustus - vanapagan - 02-01-2010

(02-01-2010, 06:46 PM)KaruTEC Kirjutas: Kui sul on tarvis 300 või 700mA soodsaid LED toitekaid (ca 250,- tk, väga hea kvaliteediga), siis pane PS, võin müüa.

Jõudu !

Ja küsige üle kui midagi lahtiseks jääb..

Mis poolest nad väga hea kvaliteediga on?
Kas kestavad ise kaua või hoiavad LED-e kaua.
Mis pingel töötavad?
Saaks natu rohkem tutvustust või mõni link et ise lugeda.


RE: Kodukootud LED valgustus - KaruTEC - 02-01-2010

Voschloss - Schwabe, korralikud on seetõttu et probleeme pole olnud (paarsada on installitud) ja ka visuaalne kontroll ütleb juppide ja plaadi kohta head - ei ole "säästuplokk".


(02-01-2010, 07:39 PM)vanapagan Kirjutas:
(02-01-2010, 06:46 PM)KaruTEC Kirjutas: Kui sul on tarvis 300 või 700mA soodsaid LED toitekaid (ca 250,- tk, väga hea kvaliteediga), siis pane PS, võin müüa.

Jõudu !

Ja küsige üle kui midagi lahtiseks jääb..

Mis poolest nad väga hea kvaliteediga on?
Kas kestavad ise kaua või hoiavad LED-e kaua.
Mis pingel töötavad?
Saaks natu rohkem tutvustust või mõni link et ise lugeda.



RE: Kodukootud LED valgustus - Heiko - 18-06-2010

(02-01-2010, 01:17 AM)wanted Kirjutas: Tervist,

head uut aastat! Mure siis selline, et vaja leiutada mingisugune üldvalgustus elutuppa. Kuna elektroonika pole(veelSmile) väga tugev külg, siis olekski abi vaja targematelt. Asjast kah, algul said välja valitud miskid 5W hiinakad, aga siis tehti selgeks, et need ei kõlba kuskile. Nüüd jäid silma need 3W Creed. Jama ainult, et ma ei suutnud kuskilt välja lugeda mis nende värvustemperatuur on.

Cree peaks vist olema parim jah aga on veel NICHIA jaapanist, SEOUL semiconductor koreast ning EPISTAR taiwanist, mis on head.
Maismaa hiina lede ei tasu vast osta, siis saad endale vabadussamba koju :\