Elektroonikafoorum.com
Painavad küsimused helitehnikas - Printerisõbralik versioon

+- Elektroonikafoorum.com (https://elektroonikafoorum.com)
+-- Foorum: Arutelud (https://elektroonikafoorum.com/forum-3.html)
+--- Foorum: Helitehnika (https://elektroonikafoorum.com/forum-8.html)
+--- Teema: Painavad küsimused helitehnikas (/thread-65.html)



Painavad küsimused helitehnikas - -mk- - 04-01-2010

Painab selline asi natukene.
Et kuidas muutuvad sellega kõlari andmed ja mis andmed.
Ei räägi otseselt valjukatest. Vaid kõlaritest kuna mõne võimendiga osade kõlarite bassiots "lohiseb" rohkem kui teise võimendiga näiteks.

Mõtlesin et võiks selline teema olla, kui kellegil on midagi lihtsat küsida (näiteks minul kes pole ekeltroonikaga nii sina peal) siis saab ruttu keegi kes asja tunneb annab ammendava vastuse ja ei teki meile siia neid teemasid kus on küsimuse ja posts või kaks vastust ja kõik.


RE: Painavad küsimused helitehnikas - YRO - 04-01-2010

(04-01-2010, 08:57 PM)-mk- Kirjutas: Vaid kõlaritest kuna mõne võimendiga osade kõlarite bassiots "lohiseb" rohkem kui teise võimendiga näiteks.
Võimendi poolt ei oska kommenteerida, kuid kõlaritel on madalamas otsas näivtakistuse muhud-lohud. Kas see kõigile võimudele jällegi sobib?


RE: Painavad küsimused helitehnikas - -mk- - 05-01-2010

(04-01-2010, 11:40 PM)YRO Kirjutas:
(04-01-2010, 08:57 PM)-mk- Kirjutas: Vaid kõlaritest kuna mõne võimendiga osade kõlarite bassiots "lohiseb" rohkem kui teise võimendiga näiteks.
Võimendi poolt ei oska kommenteerida, kuid kõlaritel on madalamas otsas näivtakistuse muhud-lohud. Kas see kõigile võimudele jällegi sobib?
Mõtlesingi pigem seda et kui on madala takistusega kõlarid siis takisti lisamisel teinekord võib nagu bassiosa rohkem paika saada.
Küsimus ongi selline et mis siis muutub. Huvitaks ka niipalju see asi et lampvõimendi ja kõarid iseehitajad ju nii teevad et nad ikka kokku ka sobiks.
Mis paneb kõlarite ja võimendi koostöö sujuma. üksteist nad siiski ju mõjutavad.


RE: Painavad küsimused helitehnikas - redart - 05-01-2010

(05-01-2010, 12:49 AM)-mk- Kirjutas: Mis paneb kõlarite ja võimendi koostöö sujuma. üksteist nad siiski ju mõjutavad.
Kõlari ja võimendi vahel kõige olulisem faktor on nn damping factor. Tsitaat:
A speaker cone tends to oscillate for several excursions after the electrical signal has ceased before coming to rest. The coil generates a voltage that produces a current and a magnetic field which opposes the spurious motion and so dampens it. The magnitude of the current, hence damping effect, depends upon the internal resistance of the amplifier output stage through which it must flow. This resistance is much lower than the rated impedance, 0.1 Ohm being typical. The damping factor is the speaker impedance divided by the amplifier source resistance. It ranges from 25 to 1000- the higher the better. Keeping loudspeaker cables as short as possible will help maintain a high damping factor, thereby improving definition.

Teine teema on see, et kui palju moonutusi kõlarisse jõudev madala otsa signaal sisaldab. Moonutused madalas otsas kipuvad tunduma rohkema bassina.


RE: Painavad küsimused helitehnikas - moi - 05-01-2010

Kõige üldisemalt mängivad kõlari ja madalsageduse valjuka vahel 3 asja:
1. amplituudsageduskarakteristik
2. faasisageduskarakteristik
3. valjuka Q (madalsagedusliku hüveteguri) mõjutamine võimendi poolt - see sama võimendi damping factor annab põhilise osa aga ka kõlari kaablid on tähtsad.

Kui kasvõi üks neist ei ole võimu ja valjuka vahel sobiv, ei tulegi kvaliteetseid bassi sagedusi. Tavaliselt on iga valjuka (kõlari kastis) jaoks parimad nende kolme omaduse omad spetsiifilised numbrid, mida siis võim aitab (või ei aita) saavutada. See tähendab ka, et võimu kõik absoluutselt sirged karakteristikud ja sumaarselt saavutatud Q 0.707 pole alati parim variant.


RE: Painavad küsimused helitehnikas - -mk- - 18-06-2010

Selline asi et miks on ribbon kõrgel tihtipeale soovituslik lõikesagedus väga palju kõrgemal kui ta tegelt mängib ?
näiteks LCY ribbon mängiks graafiku järgi kuni 1200Hz ja siis hakkab kukkuma, takistuse osas nagu erilisi muutusi pole ? Soovituslik lõikesagedus on 2200Hz.
On sellel mingi kindel põhjus või lihtsalt et iga hakkaja kohe valjukat maha ei põletaks ?


RE: Painavad küsimused helitehnikas - moi - 18-06-2010

Moonutused ja lubatav võimsus ongi need põhjused, miks nii soovitatakse.


RE: Painavad küsimused helitehnikas - -mk- - 19-06-2010

Selline painav küsimus veel, et kas on mingi asi mis näitab kõlarite andmetes seda kui hea on lavaline sügavus ehk (deph)?
Hetkel on väga hea mulje jätnud Scan peak Revelator seeria midbassid, nende pobleemiks on aga et ASK läheb kuskil 1kHz väga karvaseks. Ja see minu mõtetega nii kõrge kohapealt kui ka tundlikkusega ei sobi nagu hetkel.


RE: Painavad küsimused helitehnikas - moi - 19-06-2010

See deph on täielikult mõõdetamatu ja numbritege kirjeldamatu, ainult katsetades saad teada.


RE: Painavad küsimused helitehnikas - -mk- - 06-09-2010

hmmm kas on kuidagi võimalk testida toriod tafot.
Vaja oleks teada mitu volti sealt välja tuleb, ja kuis suur on VA ?
Tegu toina või doina võimendist pärit tafoga