Elektroonikafoorum.com
Kullatud plaatide käsijootmine - Printerisõbralik versioon

+- Elektroonikafoorum.com (https://elektroonikafoorum.com)
+-- Foorum: Arutelud (https://elektroonikafoorum.com/forum-3.html)
+--- Foorum: Trükkplaadid - küsimused ja vastused (https://elektroonikafoorum.com/forum-16.html)
+--- Teema: Kullatud plaatide käsijootmine (/thread-840.html)



Kullatud plaatide käsijootmine - madis - 11-08-2021

Jagan infot, ehk kellelgi abiks

Kullatud plaadid (ENIG) - näevad ilusad välja ning padid ei oksüdeeru.

Siiski on sellega 3 nüanssi millega arvestada

1) Väga väikesed padid - kuna kuld läheb jootmisel lahusesse, siis see rikub veidi sulamit - kulla paksus on üliväike, 0.5um - 1um kuid tuleb arvestada et selle lahustunud kogus peaks jääma alla 3 massi%. Arvestage et kuld on väga raske, mistõttu ka üliõhuke kiht "kaalub palju" proportsioonis tinaga.

2) Olen kuulnud, et ENIG (electroless NICKEL immersion GOLD) - seal sisalduv nikkel on probleemiks kõrgsageduslikel plaatidel, kuna on ferromagnetiline

3) Kui plaat on paks ja vask on paks, siis selleks et tina voolaks läbi ava, on vaja suuremat kuumust - et kuld lahustuks ja nikkel aktiviseeruks. Paksu vase/paksu plaadi puhul ei ole see eriti lihtne ja plaadi top-layeri padidele ei pruugi tina voolata. Ühel kliendil oli probleem, plaat oli 2mm 105u ja seal peal lisaks VÄGA robustsed ja massiivsed klemmid-trafod.

Seega, alati ei ole kuld parim lahendus, eriti kui on palju läbivavakomponente. Sellisel juhul kasutage HASL (kuumtina). Nr 3 viidatud plaat, mis oli HASL kattega, ei olnud mingit probleemi käsijootmisega.