Elektroonikafoorum.com
PCB prototüübid - Printerisõbralik versioon

+- Elektroonikafoorum.com (https://elektroonikafoorum.com)
+-- Foorum: Arutelud (https://elektroonikafoorum.com/forum-3.html)
+--- Foorum: Elektroonika (https://elektroonikafoorum.com/forum-4.html)
+--- Teema: PCB prototüübid (/thread-92.html)

Lehed: 1 2


PCB prototüübid - bloody-orc - 05-02-2010

Tervitused,

Arvatavasti on siit paljudel olnud mingi hetk vaja teha või tellida oma uue leiutise või tellimuse trükkplaat. Tean, et osadel on omal laboris väike protomati või sarnane, kuid suuremal osal on siiski vaja see väljast poolt tellida.

Siit siis ka minu küsimus ja abipalve teile. Mis on teie kogemused erinevate PCB prototüüpe pakkuvate firmadega ja kust seda teenust eestist saada oleks. Teeks ise, aga nii peenet plaati koduste vahenditega ei tee ning soldermaskita enam jooda ka väga. E siis vaja oleks ka plaat roheliseks (või mingit muud värvi värvida) ning silkscreen peale lasta.

Hetkel tean vaid Olimex'i nimelist firmat ( www.olimex.com/pcb ) mis seda teenust osutab vähegi normaalse hinna eest. Aga kas on äkki keegi veel?

Mõtted teretulnud,

Rain


RE: PCB prototüübid - felch - 05-02-2010

(05-02-2010, 10:48 PM)bloody-orc Kirjutas: ...Aga kas on äkki keegi veel?...
BatchPCB pidi üht-teist nikerdama Smile Mudelistid kasutavad: http://forum.pistik.com/viewtopic.php?t=1686&start=90 (lehe lõpupoole). Seal on ka hindadest juttu. Ja tarneaegdest.


RE: PCB prototüübid - raivo - 06-02-2010

siin-seal inimesed räägivad hiinast tellimisest, kuid ise pole jõudnud. mingid lingid( viimased 2 pole hiinas):
http://www.pcbcore.com/
http://www.pcbcart.com/
http://www.pcb-pool.com/ppuk/order.html
http://www.pcbfabexpress.com/preview_specs.jsp
Muidugi on ka eesti omad tootjad, aga jah hinnad... kuigi alati tasub küsida hinnapakkumist ja ehk annab ka tingida. suurt vahet pole märganud, kuid hinnakalkulaatorid erinevad, juhtub, et üks plaat tuleb Kamitrast odavam, teine Brandnerist. Narvas tehakse kah (tehase nime ei mäleta ), olen sealt korra tellinud, aga kõrvale-kaugele jääb ja hinnas vahet ei olnud.
Protoplaatide jaoks sobib otsesäritamine ( laseriga kantakse pilt otse resistiga kaetud plaadile) või siis laseriga vase aurustamise tehnoloogia, viimaseid seadmeid saab ka laborisse osta. Kahjuks eestis keegi kummastki äriideed ei näe, ju siis turg olematu, jääb klassikaline film> pcb variant mis väikepartii jaoks kallis.
Hobitrooniku võimalus on mitu plaati ühele paneelile panna.
protomati mõttest pole ma aru saanud, sama kvaliteediga plaadi saab fotomeetodil; auke ei metalliseeri, maski pole.


RE: PCB prototüübid - KaruTEC - 06-02-2010

Raivo, kas on võimalik teha fotomeetodil poole tunniga 200,- eest 0.2mm rada / 0.2mm isolatsioon plaat koos avadega ? Ma kahtlen sügavalt.
Ja avad saab pastakeemiaga läbi metalliseerida, ma iga päev kasutan.
Või ma eksin ?
Või pigem pole sa Protomatiga tehtud plaati näinud ? Ma olin ka kunagi umbusklik.

Protomat on ka laseriga, kuid see on pehmelt öeldes kirves - odavam variant on 800 000 ja sellele on lisaks veel mehhaanilist protot seltsiks vaja, avade ja lõigete tegemiseks.. Kallim laserproto teeb ka avasid.

Ma enda prototeenust väga reklaamida ei viitsi, kuid minu arvates on see proto- ja väikepartiide tegemiseks ideaalne variant. Jootemask ja silkscreen - absoluutselt ebavajalikud asjad protode puhul, kui välja jätta "professional look".


RE: PCB prototüübid - vaiko - 06-02-2010

(06-02-2010, 06:10 PM)raivo Kirjutas: Narvas tehakse kah (tehase nime ei mäleta ), olen sealt korra tellinud, aga kõrvale-kaugele jääb ja hinnas vahet ei olnud.
Narvas teeb RD Electronic.


RE: PCB prototüübid - raivo - 07-02-2010

(06-02-2010, 10:11 PM)KaruTEC Kirjutas: Raivo, kas on võimalik teha fotomeetodil poole tunniga 200,- eest 0.2mm rada / 0.2mm isolatsioon plaat koos avadega ? Ma kahtlen sügavalt.
Ja avad saab pastakeemiaga läbi metalliseerida, ma iga päev kasutan.
Või ma eksin ?
Või pigem pole sa Protomatiga tehtud plaati näinud ? Ma olin ka kunagi umbusklik.

Ma enda prototeenust väga reklaamida ei viitsi, kuid minu arvates on see proto- ja väikepartiide tegemiseks ideaalne variant. Jootemask ja silkscreen - absoluutselt ebavajalikud asjad protode puhul, kui välja jätta "professional look".

Ei,Sa ei eksi.
Ma ei saa kahjuks end Sinuga võrrelda, teen aastas 5..8 protopartiid, suur osa neist 2-3 erinevat projekti ühel paneelil. Väike arvutus ütleb et protomat ei teeni minul end kunagi tagasi, isegi siis mitte kui augud oleks korralikult galvaniseeritud ja väljanägemine super. Viimane on klientidele väga oluline. Ning kus seda protomati plaati tellidagi saaks, Sinu jaoks on see mitteoluline kõrvaltegevus ning ma ei tahaks hõivatud inimest oma pisikese murega vaevata, teisi teenusepakkujaid pole kohanud.
Lisaks on tendents et jupid lähevad järjest ebamugavamaks ( mullviigud) ja sagedused kõrgemaks, mitmekihilistest plaatidest pole pääsu. Seega jääb protomati rakendusi ka järjest vähemaks.
Võrdluseks viimane tellimine: 1 x 4layer ( rajad >=0,15mm ja viad 0,3mm) ja 2 x 2layer pcb-d, kõiki 4tk, hind kokku 3,3k + km.


RE: PCB prototüübid - KaruTEC - 07-02-2010

Seda küll, Proto ost on kallis tegevus. Teenusepakkumisega on kah Eestis nii, et parimatel kuudel oli käive ca 8000,- kuid keskmiselt 4000,-

Eraldi inimest selle rahaga ei palka, kuid maht on piisavalt suur et segada põhitegevusi. Nii et selline tobe situatsioon, viimasel ajal olen teinud vanadele klientidele ja reklaaminud eriti pole. Aga tagasi ei saada kedagi, nii et kui on tarvis siis proto@volta.ee

Mitmekihiliste plaatide jaoks peaksin investeerima ca 350 000,- ja hetkel sellist raha pole, kuid see on rohkem minu probleem mitte raha kui sellise probleem ja küll ma selle lahendan Smile


RE: PCB prototüübid - felch - 08-02-2010

(07-02-2010, 12:40 PM)raivo Kirjutas: ...Lisaks on tendents et ... ja sagedused kõrgemaks...

Sagedused tõusevad tõesti, IBMi vennad tegid valmis grafeentransi sagedusega 100 GHz: http://www.physorg.com/news184604483.html


RE: PCB prototüübid - bloody-orc - 11-02-2010

Tundub, et väga polegi firmasid, kes viitsiks paar plaati prototüübina teha.

Mis puutub aga olimexi, siis mina neid kohe mitte kunagi kellelegi ei soovita. Täiesti pa*k klienditeenindus, vaid hobitroonikule sobivad DRC reeglid (mille väljalugemine nende kodulehelt on pea võimatu). Normaalsed gerberfailid neile ei sobi, peab enne manuaalselt üle häkkima kõik failid. Paras kräpp ja mingit tagasisidet sealt ka ei saa. Ainukesed meilid, mis vastu tulevad on lihtsalt. "Are you a moron! Can't you read our webpage! These boards can't be made at the moment" ja kõik. tänks veri mutš.


RE: PCB prototüübid - tonuonu - 01-05-2010

KaruTEC: "avad saab pastakeemiaga läbi metalliseerida, ma iga päev kasutan." <- Palun anna viide, kust ja mida osta selle tegemiseks. Farnell soovitavalt või miski muu asjakohane link.