Kõrvaklapivõimendid (seadmesisesed)
#1
Uher UPA-400 renoveerimise teemas sai tõdetud, et selle algupärane kõrvaklapivõimendusaste ei väljasta just parima kvaliteediga heli:

   

Sai siis sellega võrdluseks eBayst ostetud sellised:

A1 MK3 Pro

   

LJM

   

ning oma lõbuks alustatud sellise astme tegemisega:

   
.

Töö edenedes postitan mõõtetulemused ja muljed siia teemasse.
Vasta
#2
Algatuseks siis "tiitlikaitsja" ehk Uher UPA-400 võimendusastme skeem ja mõõtetulemused:

       
Vasta
#3
LJM võimendusaste on nüüd UPA-400 sisse ehitatud ja "karp kinni pandud".

Mõõtetulemused siis sellised:

               

Pilte lõpptulemusest:

         

Mida siis arvata:

THD protsent (võrreldes UPA algse võimendiga) kukkus oluliselt, endiselt nähtav toitemüra on ilmselt pärit võimendi peaplaadilt.

Standardväljundis (ilma lõppkondeta) oli kahjuks 0,2V alalispinget, mida ei raatsinud kõrvaklappidesse saata. DC-servo asemel otsustasin väljundlüüdi (470 uF, võiks ju olla Elna Silmic II, kuid hetkel ei ole) kasuks ja eemaldasin ka sisendkonde (enne volüümipotet, mille liugurilt sisendsignaal võetakse, on konde nagunii).
Väljundlüüdi väljundiotsa maandasin 100k takistiga, mis ilmselt on sisselülitusklõpsu elimineerimiseks vähe (astmele järgneval kaitsereelel sai väljundots maandatud 10R takisti kaudu, mis lülitushetke klappides praktiliselt kuuldamatuks tegi).

Ilma häiresummutuskondeta sisendi ja maa vahel hakkas volüümipote teatud asendis võimendi "laulma" - 100 pF likvideeris selle probleemi ka.

Toited on sellel kitil tehtud 7812/7912 pingeregulaatoritega, mille väljundpinged ei ole võrdsed (erinevus absoluutväärtuses ca 0,15V). Astme toiteks sai sellesse võimendisse lisatud 2x15V toroidtrafo (et mitte hakata pinget 45 voldi pealt "alla kuumutama").

Kokkuvõtteks: on selline arvamine, et parem oleks pingevõimendiks kasutada omaette operatsioonivõimendit ning selle taha üle kilekondede ühendada vajalik arv väljundvõimendeid.

Kuulata olen jõudnud natuke, "kõige hullem ei olegi" ;-)
Vasta
#4
Järgmiseks tuleb ilmselt Beyerdynamic A1 kloon-konstruktor lauale võtta (kui valmis saab, läheb tõenäoliselt GE-7030 ekvalaiseri siisse, mikrofonisisendi asenduseks).

Plaat näeb välja selline:

       

Skeemi kaasas ei ole, müüja loomulikult ei tea maast ega ilmast (ega ma midagi lootnudki). Netist leidub aliekspressist mingi analoogse tüki pilte (olemaosleva tükiga küll mitte ühesugused, kuid paistavad analoogsed olema):

       

Üks imelik väide jäi ühes foorumis ette nagu oleks sarnase võimendusastme väljundtakistus 90 oomi ja et see pidavat halb olema...
Vasta
#5
Selle viimase skeemi väljundtakistus on nii suur kui on seal enne väljundi klemme olev takistus, ehk 30 oomi, võimu enda väljundtakistus on kuskil mõni kümnendik oomi, umbes 10 oomi jagataud läbi tagasiside sügavusega.
Vasta
#6
(09-05-2016, 09:57 AM)moi Kirjutas: Selle viimase skeemi väljundtakistus on nii suur kui on seal enne väljundi klemme olev takistus, ehk 30 oomi, ...

Kui mu kuularid (AKG K240) on takistusega (impedantsiga?) 55 oomi ("Rated Impedance 55 Ohms"), kas see 30 oomi tekitab mulle probleeme?
Vasta
#7
Sõltub milline on klappide takistuse sagedussõltuvus, sest 55 oomi ei ole konstantne üle kogu sagedusriba. Mina viskaks selle takisti minema, eeldusel, et sa väljundit lühistma ei palaani hakata. Ega sellel takistil muud ülesannet, kui võimendi kaitse, ei ole. Iga võimsusvõimendi peaks olema võimalikult nulli lähedase väljundtakistusega, et normaalselt igasuguste sagedusest sõltuvate koormustega hakkama saada.
Vasta
#8
(09-05-2016, 10:55 AM)moi Kirjutas: ... eeldusel, et sa väljundit lühistma ei plaani hakata.

Huvitav, kas 6,3 mm klapipistik pesasse sisestamisel mingil hetkel oma teel signaalikontakte maaga ühendab?
Vasta
#9
Lappisin kiti jupid läbi - kaasapandud takistid on 120-oomised.
Vasta
#10
Pistik ei tohiks midagi lühistada, 0 on normaalsetel pistikutel viimane.
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne