Vinüülimängija fonovõimendid
Kas sul on õnnestund RIAA korrektorite puhul kindlalt tuvastada, et mõõdetud väike kanalitevaheline ülekostvus tagab kõrvaga kuuldava parema detailsuse?
Vasta
(26-03-2019, 09:15 PM)moi Kirjutas: Kas sul on õnnestund RIAA korrektorite puhul kindlalt tuvastada, et mõõdetud väike kanalitevaheline ülekostvus tagab kõrvaga kuuldava parema detailsuse?

Ei, selliseid mõõtmistulemusi mul hetkel võtta ei ole, kuid helipäid võrreldes on helikvaliteedi seos kanalite eraldatusega üsnagi selgelt hoomatav.

Et 20dB (passijärgse) ülekostvusega helipea on minu jaoks olnud üksjagu kehvema (vähemdetailse) heliga kui 28...30dB ülekostvusega pead.

Nende RIAAastmete korrektne mõõtmine eeldaks suhteliselt täpselt teostatud pöörd-RIAA astme kasutamist, mida mul hetkel võtta ei ole. eBays olen aeg-ajalt neid kiiganud, kuid osta ei ole veel viitsinud. Ise kokkunikerdamise juures on jälle probleemiks nende tegeliku sooritusvõime tuvastamine.
Vasta
See on küll usutav, et -20 vs. -30 dB ülekostvuses võib vahe olla.
Kui aga peale ülekostvusega -30 dB panna taha RIAA korrektor ülekostvusega -60dB saab kokku ülekostvuse umbes -29,99 dB, kui ma nüüd kalkulaatorit õigesti kasutasin.
Vasta
Sai siin eile-täna seda Oehlbachi

https://elektroonikafoorum.com/thread-69...ml#pid4871

muditud.

Probleemiks seekord MC-moodis fonoastme kehv sageduskarakteristik:

https://elektroonikafoorum.com/thread-64...ml#pid5043

Natuke paremaks vist sai:

https://elektroonikafoorum.com/thread-64...ml#pid5044

   

, kuid tegelikult tuleb temaga kunagi hiljem põhjalikumalt tegeleda...
Vasta
Kuna täna sai mõõdetud Benz Micro MC Gold helipead oma põhi-eelvõimendi Onkyo P-303 taga (koormustakistuseks 200 oomi sisse joodetud algse 22 oomi asemele), siis esmalt sai üles võetud MC-režiimis fonoastme müraspekter:

   

Kaabeldus ja vinüülimängija olid taha ühendatud.
Vasta
(06-10-2019, 03:54 PM)madis64 Kirjutas: , kuid tegelikult tuleb temaga kunagi hiljem põhjalikumalt tegeleda...

Läks mõni kuu mööda ning see "kunagi saabuski:

sai skeem maha joonistatud, komponendid üle mõõdetud (takistite otsad lahti joodetud) ning LTSpice-is mudel kokku lapitud (FET-id ja opvõimendi on valed, algupäraste mudelit ei ole leida, kuid olulist tähtsust antud ülesande raames ei tohiks sellel asendusel olla):
   

Simulatsioonid:
MM:
   

MC:
   

MC-simulatsioon ongi selline "käkane" nagu plaadi mõõtetulemused peadekoormusteteemas näitasid.

Mida skeemist arvata - esimene asi on see, et mingil põhjusel on tehtud MM ja MC ahelatele kummalegi oma RIAA-filter selmet teha üks korralik filter ja võimendust "tavavõimendi kombel" tagasisidetakistiga seada.

OK, vaatasin läbi ca tosinajagu võimenditeskeeme ning panin nendest kirja "RIAA standardfiltri" R1/C1 ning R2/C2 väärtused:
   

Nüüd vaid tuleb kaubandusvõrgust uurida, milliste nominaalidega kondesid kõige lihtsamalt kätte saab (tihti on sobiv väärtus saavutatud ka kahe või kolme paralleelse konde ning mitme järjestikuse takistiga).

Siis saab edasi simuleerida...
Vasta
Skeem on vist vigane, ei usu, et RIAA kõver originaalis nii mööda on sellel aparaadil.
R34 on ilmselt väga vale väärtusega, võiks olla umbes nagu teisel sisendil 47k või veel suurem.
Vasta
(14-01-2020, 12:35 AM)moi Kirjutas: ei usu, et RIAA kõver originaalis nii mööda on sellel aparaadil.

MM graafikul pole (selle hinnaklassi tüki jaoks) suurt häda midagi - annab +/-0,2dB välja.

MC simulatsioon on see, mis täiesti panges on ning samas langeb kokku tegeliku mõõtetulemusega:

https://elektroonikafoorum.com/thread-64...ml#pid5043

R34 kusjuures on peaaegu õiges suurusjärgus - olles neid fet-sisenditranssidega võimendite skeem lapanud, ongi seal suurusjärgus 50...150 oomi tihti ette tulnud.

Aga eks ma mõõdan need elemendid igaks juhuks veel kord üle.

Tegelikult arvan ma, et teen skeemi ümber "tavaliseks" s.t. jätan ühe RIAA ahela ning kommuteerin - MM/MC režiimi vahetamiseks - tagasisidetakistit. Tavavõimendites on selleks paariks tihti mingi 150/15R.
Vasta
R34 37 oomi selle koha peal on väga ebaloogiline, ta ju sisuliselt lühistab kogu tagasiside maha läbi opaka IC3/2 nullise väljundtakistuse ja ka läbi C44-ja.
Samas on seal R34, C32 ja R42 vahel ka vist mingi ühendus valesti, ei ole nagu mingit pointi sellel.
Kuna ASK pole ka üldse RIAA oma moodi , siis seal tagasisidega peab midagi valesti olema
Vasta
(14-01-2020, 09:08 PM)moi Kirjutas: R34 37 oomi selle koha peal on väga ebaloogiline, ...

Ei ole midagi, neid alla 100-oomilisi takisteid tagasisideahela maa-otsas on näha peaaegu igas teises omaaaegse võimendi skeemis.

Lihtsalt näiteks Sansui CA-F1:

   
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne