Toaheli mõõtmine
#41
Ikkagi, kas sa räägid kvantimisest või ülemisest sagedusribast ?

Mina soovitaks natuke analoogtehnikat hankida - mikrofonivõim mis jookseb 100kHz flat ei ole midagi erilist ja amplituud võid mõõta peale dioodsilda.
Vasta
#42
Mõlemast.
UMIK-1 on sisse ehitatud AD muundiga USB mikrofon, sellest ka sellised piirangud aga 20 kHz-ini mõõdab ta täpselt ja kalibreeritult, nii 44.1 kHz kui 48 kHz kvantimissagedusega. See mis üleval pool 20 kHz toimub pole kuigi oluline, hea on küll teada aga midagi praktilises kuulamises eriti ei anna.
Vasta
#43
Mis sagedus pole enam oluline sõltub kõvasti ka kuulaja vanusest.
20 kHz kuuleb 10 aastane, aga 20 aastasel hakkab juba 15 kHz kaduma.
Vasta
#44
(11-06-2017, 12:01 PM)moi Kirjutas: See mis üleval pool 20 kHz toimub pole kuigi oluline, hea on küll teada aga midagi praktilises kuulamises eriti ei anna.

Jah, siis kui ma näen, et kuni 20 KHz-ni graafik suhteliselt sirge on, on minu hing rahul (tegemist siiski elutoaga ja mitte eriti kalli audiokomplektiga).
Vasta
#45
(11-06-2017, 11:51 AM)madis Kirjutas: Mina soovitaks natuke analoogtehnikat hankida - mikrofonivõim mis jookseb 100kHz flat ei ole midagi erilist ...

Soovitus on hea, kuid kuna mul puudub mikrivõimenditega igasugune kogemus, siis ei hakka sellel rajal seiklema ;-)
Vasta
#46
(09-06-2017, 11:40 AM)moi Kirjutas: Esimese mõõtmise 90 ja 95 joonte puhul on topelt piik palju väiksem ja kaugus üle 32 cm, 100dB joone puhul aga ikka see 21 cm. See topeltpiik segab oluliselt kõlari otseheli välja võlumist andmetest.

Kas see topeltpiik on need, mis antud pildil (kõlar toa keskel, 80 dB, mikker 1 m kaugusel) sinisest joonest paremale jäävad:

   

?

Ehk kui kaugele peaks tavaolukorras see akna parem serv paigutuma?
Vasta
#47
Need topelt piigid oli sellised, kus oli kaks peaaegu sama kõrget piiki kui esimene kõige kõrgem (hiljem selgus, et mõlemad kanalid olid korraga mõõdetud, seepärast ka topelt), viimasel pildil on esimene peegeldus ilmselt 3 ms juures.
Näitlikult, koos kõigi arvutustega on selgitused siin: https://www.minidsp.com/applications/aco...asurements
Vasta
#48
Teema lugejatele vaheteavitust:

viimasest postitusest möödunud aja sisse on mahtunud hulk mõõtesessioone ja "kõlarituuningut".

Kuna see protsess ei ole veel lõpule jõudnud, siis hetkel ma oma eksirännakute detailset logi siia ei postita.

Niipalju võin küll öelda, et "diivanil kuulamiskohal" mõõdetud heli erineb oluliselt "kõlar keset tuba mõõdetuna 1 meetri kauguselt" mõõdetud helist ning tulemuste ühtlustamiseks on 9-ribaline Onkyo E-30 suhteliselt "ära väänatud" - kusjuures kanalite seaded on erinevad.

Stei tjuund ;-)
Vasta
#49
Sai vahepeal kõlaritel filtrikonded ära vahetatud (lüüdid välja ja kilekonded sisse) ning katseks ka kõrgete valjukad SEAS-e omade vastu vahetatud.

Mõned mõõtmistulemustest koos ekvalaiserseadetega:


.xlsx   EQ seaded - koond.xlsx (Suurus: 131.86 KB / Tõmbamised: 180)

Kühmud 2 kHz ja 15 KHz kandis on põhjustanud peamurdmist, kuid tundub, et tegemist on filtrist tuleneva "omapäraga" - samalaadsed kühmud on ka sellel veebiehel:

http://www.troelsgravesen.dk/Clarion.htm

nähtavad:

   

ning kõrgemat järku filtritega siledaks triigitud:

    .

Kuna hetkel ma nii võimsat filtrite ümberehitust kavas ei ole, siis tuleb ilmselt ekvalaiseri seadetega rahulduda.

Katseks võib ka midagi miniDSP-laadset kunagi "koju tuua"...
Vasta
#50
Internetis leidus soovitus: uha roosa müra trakti ja näpi ekvalaiserit niikaua kuni RTA-tulbad võrdse kõrgusega on.

Või midagi sellelaadset (inglišiks)...

Huvi pärast proovisin (mõõtmised "diivanil" ehk "kuulamiskohal"):

a) L+R sellises ekvalaiseriseades, milles tavaliselt (kõrva järgi sätituna) kuulan (võimendi bass ja treble on neutraalis):

   

b) Ekvalaiseri ribaregulaatorid neutraali seatud:

   

c) vasaku kanali kõlar võimalikul horisontaalseks" seatud:

   

d) parema kanali kõlar võimalikult "horisontaalseks" seatud:

   

e) mõlemad kõlarid korraga, natuke järeltuuningut:

   

Nüüd jääb üle ainult kuulata, mida kõrv ütleb ...
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne