Töölaud
#1
See äkki parim sobiv alateema minu küsimus(te)le. Kuigi oma 20a tgasi sai elektroonikaga usinasti tegeletud siis päris algaja vist pole - dioodil ja transil teen enamasti ikka vahet.

Küsimus/probleem ise selline. Peale pikemat mööda maailma ringituustimist otsustasin kodusemaks jääda leidsin et igavate õhtute sisustamiseks sobiks uuesti vana hobi üles soojendada. Peale pingsat mõttetööd leidsin et hea oleks omada kohta kus hobiga tegeleda, täpsemalt töökohta ehk töölauda. Siit loogiline järg - millega peaks/võiks elektroonikahuvilise töölaud varustatud olema?

Täpsustan. Olemas laud. Selline. LAUD Tahaks nimetet lauast luua iseseisva üksuse ehk siis see lauakene hakkab omama toitekaablit. Sellele järgneb ilmselt miskine kaitselülitus et probleemide korral ei peaks pimedas korke minema vahetama. Mõte uitab paljude lisavõimaluste ümber aga äkki keegi igapäevaelekroonikutest soovitaks mida lisada mida mitte. Ise olen selline nikerdaja tüüp, näpud pole tatist ja hindan põhimõtet "pole nii rikas et odavat asja osta".

Üks küsimus veel. Jootejaam. Alguseks midagi 1kEEK hinnaklassist. Nii Elfas kui Oomipoes on mitmeid sinna sobivaid. Millist soovitate?

EDIT: pildi link jamas.
Vasta
#2
Toiteks sobiks vast mõni arvuti toiteplokk, mille töötavalt odavalt kätte saad. Sinna lisad ka arvuti cd lugeja ja kõlarid ja võimu, et saaks samal ajal muusikat kuulata ja et toide ikka käima läheks (koormuseta mõned/paljud ei lähe)

Kindlasti tee selline "sein" kuhu saab "notsu nina augud" kinnitada ja igale lisa eraldi lüliti. See on hea asi, sest ei pea koguaeg juhtmeid seinast välja tõmbama vaid vajutad ainult lülitit.

Jootejaama koha pealt kogemust mul ple, ei saa aidata.

Hea oleks ka mingi vent millegi jahutamiseks...

(klassivennal täpselt sama laud :D)
Vasta
#3
1. hangi lauale korralik ESD matt. Korralik kannatab jootmist jms jama, laud püsib kaua kena. Arvesta ca 600,-
2. Hangi jootejaam, Weller, kindlasti "sinine" ehk profi oma. Second-hande saad isegi 1000,- või odavamalt. Punased jaamad ja Vellemanid on jama, varsti hakkad uut otsima.
3. Kui eelarve lubab, pane lauale isolatsioonitrafo vahele, ca 1kW. See on ca 1000,- Aga kui ei luba, siis pole väga oluline.
4. Rikkevoolukaitse. Kui laksu saad, siis kaitseb.
5. Pistikupesasid pane nii palju kui mahub, alati on puudu.

Kuhugi riiuli vahele sokuta pulk juhtmerullide ja tinarulli jaoks.
Ja osta pisikesi karpe või karbisahtel, nii palju kui raatsid ja mahub. Karpidest on alati puudu.
Vasta
#4
Need karbid võiks olla midagi sarnast nagu oomipoes on (sahtlitega)
hea mugav võtta ja saad mingeid silte vms kh peale panna, et teada, mis seal on.

/Nüüd tean, millist jaama tahta :D/
Vasta
#5
Tore! Hakkab looma! ESD on kindlalt vaja. Isolatsioonitrafo jääb esimese laine nimekirjast ilmselt välja. Rikkevoolukaitse ilmselt ei jää. Pistikupesade puudusega on piisavalt kogemusi, neid lisan mõnuga ja lülitid nende juurde on hea idee. Riiulivahesid on piisavalt. Pole plaanis lauda kirjandusega koormama hakata, kõrval kohe on seinakapp. Karbimajandus ilmselt hakkab laienema aja jooksul, samuti kogetud probleem nende pidev puudumine. Arvuti toiteplokke pool kappi täis ja isiklikult pole kohtanud ühtegi mis läheks käima enne kui tagasiside annad, koormuse puudumine pole seganud (AT on vanim mida olen näppinud). Muusikamängijat pole plaanis panna kuna kohe laua kõrval on suuremat sorti helisüsteem. Igatahes hakkab vaikselt pildike vaimusilmas kujunema - laud on selline sopiline ja palju huvitavaid asju õnnestub siia paigutada.

Lisaks üks küsimus veel - tundub et igal tõsisemal elektroonikafännil on mingi OSS käeulatuses. On sellise isendi valimisel äkki mõni soovitus mulle? EDIT: midagi isetehtavat?
Vasta
#6
Lisan veel 1 küsimuse, äkki keegi suunaks mind OSS-i tööpõhimõttest rääkivale lehele (eesti v ingliskeelsele) või räägiks ise.

Endal oli plaanis kh midagi sarnast teha. Riiuleid ja muid asju laual pole ja praegu ainukesed asjad tehtud:
Klaviatuuri "sahtli" sisse lisasin 12v ventilaatori, panin sellele 15v adaptri ja vahele lüliti, et vent hakkaks tööle, kui läppari peale asetan. (põhjus: nimigi ütleb seda- hp pavilion dv2000 :D)
Seinale lisasin konksud ja valgustuse ning head vene kõllid ja mingi restaureeritud võimu. Ehk asi on ainult meelelahutuseni jõudnud selle suvega :D
Vasta
#7
Oleneb suuresti, mida tegema hakkad. Lisaks arvutitoitele peaks olemas olema ka regullitav c 0-30v toide. Soovitavalt kahepolaarne. Võib ka ise teha. Kindlasti peaks küljes ka ampermeeter olema.
Vähemalt kaks laualampi - kummaltki poolt.
Oss - vabalt sobib ka mingi korralikum venelane.
Isiklikult ei saa läbi ilma kruustangideta.

Eks üldiselt on nii, et ise näed, millest puudust tuleb.
Vasta
#8
Tuli meelde...kasulikuks tuleb ka selline asi, kus küljes 2 krokodilli ja luup. See on isegi oomis müügil (vähemalt varem oli, praega ei tea)

Kasuks tuleb ka suhkrutoos ja vetsupaber või midagi sarnast

suhkrutoos siis kui on vaja kiiremas korras mõnelt jubinalt (näiteks aku) vedelikku eemaldada, aga see oleneb, kas sellise asjaga tegeled.

Lisan veel, et lamp võiks ka ülevalt olla ja laua sisse võiks kh midagi aretada, kui väga väikeste asjadega tegeled :D

Ja üheks tähtsaks asjaks oleks tegelt ka läppar laua nurgas.
Vasta
#9
Ossi leiad ELFA soodukamüügilt, seal on päris odavaid. Ära isetegemise peale mõtle, liiga keeruline ja läheb kallimaks.

Tarvikute kohta vaata http://proto.volta.ee/index.php?id=16
Sai kunagi kirjutatud ja praegu tundub et ega midagi lisada polegi Smile
Vasta
#10
Tore näha et kaasamõtlejaid jagub ja veel toredam kui teisedki kasu saavad sellest teemast. Ise lähen reede-laupäev Tartu kus külastan pealinna poodide kohalikke saatkondi (Elfa, Oomipood). Ostunimekiri sisaldab muuhulgas: ESD matt, kolmas käsi (luubiga), minikruustangid, hulk vajalikke pisitööristu (inspireeritud Volta nimekirjast millega olin juba varem tuttav) ja võimalik et ka jootejaam. OSSi koha pealt hoian hetkel kõrvad lahti.
Kahe laualambi peale tulin oma pisikese arunatukesega ise juba.
Läpp on ja jääb lauanurgale - hea kui info kogu aeg käepärast. Õnneks HP dv6000 seeria lisajahutust ei vaja :P
Toiteploki kohalt jõudsin vahepeal tutvuda Felchi poolt Arvutikasutajas publitseeritud toiteplokiga mis tundus just sobivana.
Esmajärjekorras on plaanis lähemalt tutvuda mitmesuguste võimendusega seotud elektroonikaseadmetega. Lisaks on peres peale kasvamas uus põlvkond huvilisi kelle jaoks asi alles algab.
Igatahes nädalavahetusel on päevaplaani võetud esimesed laua upgrade-tööd.
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 3 külali(st)ne