Bahtinovi maski valmistamine
#1
Pole küll jällegi otseselt elektroonikateema, aga võimalik, et elektroonikud on teemaga kokku puutunud ja oskavad lahendust soovitada.

Teleskoobi fokusseerimiseks on olemas selline kaval vigur, nagu Bahtinovi mask, mis koosneb kolmest grupist eri nurkade all olevatest piludest. Mask paigutatakse fokusseerimise ajaks teleskoobi ette ning see tekitab fokaaltasandile kolm ristuvat difraktsioonikiirt ehk spike, mille tsentreerimisega määratakse optimaalne fookus.

Läbimõõduks on teleskoobi ava (näiteks 200 mm) ja pilude laius on suurusjärgus 5...10mm (sõltuvalt teleskoobi fookuskaugusest).

Kõige lihtsam oleks see vigur osta, aga ma pean 45€-st hinda ühe stantsitud plekitüki eest pisut kalliks. Noh, aga kõige teleskoobiga seonduva eest küsitaksegi üldiselt astronoomilist hinda.

Katsetamiseks lõikasin ühe maski terava graafikanoaga paksust mustast kartongist välja ning veendusin, et kontseptsioon töötab suurepäraselt. Paraku kipub papist mask välitingimuste niiskusega veidi lokkima, seega peaks selle ikkagi tegema mingist stabiilsemast ja ilmastikukindlamast materjalist - kergmetallist või läbipaistmatust plastlehest.

Kas keegi oskab soovitada mõnda mõistliku hinnaga ja kättesaadavat tehnoloogiat sellise asja valmistamiseks? Päris käsitsi Dremeliga nagu ei tahaks nikerdada.

PS. Joonised saab vektorkujul online-generaatorist kätte.
PPS. Pilude otsad ei pea ilmtingimata olema kaarekujulised.

[Pilt: Bahtinov_mask.jpg]

Vasta
#2
(17-05-2012, 05:01 AM)vtl Kirjutas: Kas keegi oskab soovitada mõnda mõistliku hinnaga ja kättesaadavat tehnoloogiat sellise asja valmistamiseks?
Mina küsiks pakkumist laserlõikajatelt.
Ehk on hind mõistlikum.

Vasta
#3
Kardan et 45 on päris ok hind. Laserdamine läheb samasse auku, muidugi suurema koguse puhul on teine teema.
Vasta
#4
Tjah, ma mõtlesin ise ka laserlõikuse peale, aga selle hind tuleb tõenäoliselt kallim, kui valmisasja ost.

Kas trükkplaadifreesiga ei anna seda alumiiniumilehest või plastist välja lõigata? Selle töö peaks ju vähem maksma kui laser?
Vasta
#5
(näiteks 200 mm) ja pilude laius on suurusjärgus 5...10mm
---------------------
Kas selliseid 5-10 mm ribasid ei saaks raamile tõmmata mingist lindist?
Vaatasin seda väikest pilti ja tundus et seda saaks teha 1mm traadist.
(Sealt see mõte.)
Vahe oleks siis üks ring ümber äärejoone ja siis jälle tagasi keskele.
1 cm lai kummilint hoiaks ennast sirgu kah.
------
Kuidas oleks kui teha laseriga trükk kilele?
Ja siis kanda galvaaniliselt metall peale. Või siis mitte kanda?

Vasta
#6
(17-05-2012, 07:59 PM)A.R. Kirjutas: (näiteks 200 mm) ja pilude laius on suurusjärgus 5...10mm
---------------------
Kas selliseid 5-10 mm ribasid ei saaks raamile tõmmata mingist lindist?
Vaatasin seda väikest pilti ja tundus et seda saaks teha 1mm traadist.
(Sealt see mõte.)
Vahe oleks siis üks ring ümber äärejoone ja siis jälle tagasi keskele.
1 cm lai kummilint hoiaks ennast sirgu kah.
------
Kuidas oleks kui teha laseriga trükk kilele?
Ja siis kanda galvaaniliselt metall peale. Või siis mitte kanda?

Mõtlesin ajurünnaku käigus järgmisi variante:
* Trükkplaadi söövitamisele sarnane tehnoloogia? Aga trükkplaat ei paista ju läbi ja tekstoliidi peab vähemalt aukude kohalt ikkagi mehhaaniliselt eemaldama. Sisuliselt sama töö, mis kohe välja freesides.
* Getinaksi pealt õnnestuks vaserajad ehk kuumutamisega kätte saada, aga need on nii õhukesed, et tuleks siis mingile rõngale pingutada.
Mõttetu nikerdamine.
* Võtaks pisut paksemad vaseribad ja joodaks paksema raami peale? Jällegi selline käsitöö, et ma parem teenin need 45€ oma igapäevatööga.
* Trükiks/soovitaks/metalliseeriks maski kile peale. Igasugune valguse teel ees olev klaas või kile halvendab kujutise kvaliteeti ja võib lisada oma murdumised-peegeldused. Tegu on suurte suurendustega ning näiteks tavaline aknaklaas rikub pildi üsna korralikult ära.

Tundub, et kõige mõistlikum on ikkagi asi lehtmaterjalist välja freesida. Üks võimalus oleks veel kartongmask ära lakkida, et ta ilmastikukindlaks jääks. Samas ka lakkimise käigus see kartong jällegi märgub ja üsna tõenäoliselt tõmbub kõveraks.
Vasta
#7
Kui trükkida mask laseriga kilele ja kleepida see kile pleksiklaasile? Peaks olema piisavalt ilmastikukindel.
Vasta
#8
Kui õnnestub hankida (vanasti oli poes olemas) klaasfotoplaat
siis annab sinna peale kopeerida.
Kah asi.
------
Aga on olemas ka sellised 6 mm paksud LEGO moodi jupid.
See oleks võimalus kaasata all 1 meetri pikuseid
noorastronoome sellesse üritusse.
-----
Kui võtta vaskfoolium (0.2-1 mm) ja sellest teha suure giljotiiniga ribad.
Need saab nt kleepida, tinutada või kruvitada raamile.
Kaks korda 20 riba, pole palju.
-----
Muidugi on freesiga lõikamine kõige lihtsam.
Õhem plaat, mõlemalt poolt lõigatud, tükid kukuvad välja.
Jääb kena.
Aga kõigil vist ei ole kodus freespinki.

Kas see filter jääb pikaks ajaks teleskoobi ette
või peab sinna konstrueerima ka PIC juhitava
ette/ära automaatika.



Vasta
#9
Ma kasutasin Metec-i teenuseid umbes samasse suurusjärku jääva asja laser-lõikamiseks, hind tuli 6EUR/tk koos materjali ja painutamisega (3mm alumiinium), hind sõltub suuresti sellest, palju sul lõigata vaja on seal. Pakkumise võid lasta neil ikka teha, saadad dwg-formaadis joonised ja siis nad arvavad midagi, et palju maksab.
Vasta
#10
(18-05-2012, 07:59 AM)felch Kirjutas: Kui trükkida mask laseriga kilele ja kleepida see kile pleksiklaasile? Peaks olema piisavalt ilmastikukindel.

Minu teleskoobi suurendus on sõltuvalt okulaarist 40...333 korda. Sellise suurenduse juures peavad kõik pinnad väga täpsed olema. Näiteks diagonaalpeegli pinna täpsus on umbes 1/12 lambdat.

Kui ma sinna ette mingi kleebitud kilega pleksiklaasitüki panen, siis samamoodi võin ma läbi aknakardina tähti vaadata. Pealegi võib see pleksiklaas veel fookuspunkti mööda viia.
(18-05-2012, 09:02 AM)A.R. Kirjutas: Kas see filter jääb pikaks ajaks teleskoobi ette või peab sinna konstrueerima ka PIC juhitava ette/ära automaatika.

Filter, õigemini mask, pannakse teleskoobi ette täpseks fokusseerimiseks - näiteks enne pildistamist fookuse paika keeramiseks. PIC-iga juhitaval automaatikal ei näe mõtet, kuniks ise teleskoobi kõrval seisan. Kui tegu oleks kaugjuhitava observatooriumiga, siis oleks asjal isegi mingit pointi.



Ohoo, see foorum oskab mitmele inimesele mitme vastuse järjest postitamisel need automaatselt üheks postituseks liita? Väga vinge Smile
(18-05-2012, 04:04 PM)tvtv Kirjutas: Ma kasutasin Metec-i teenuseid umbes samasse suurusjärku jääva asja laser-lõikamiseks, hind tuli 6EUR/tk koos materjali ja painutamisega (3mm alumiinium), hind sõltub suuresti sellest, palju sul lõigata vaja on seal. Pakkumise võid lasta neil ikka teha, saadad dwg-formaadis joonised ja siis nad arvavad midagi, et palju maksab.

Tänud, kohe esmaspäeval võtan nendega ühendust. 6€ on müstiliselt odav, kui Sa just komaga ei eksinud.
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne