Kaitse, mille lahutusvõime on 1500A !?
#1
Sellise reklaami saatis Elfa. Hakkasin uurima et mis imeasjaga tegu. Ja tõesti, kuigi nimivooluks märgitakse nt 2A, on breaking capacity 1500A! Mida see võiks tähendada?
Link: https://www.elfa.se/elfa3~ee_et/elfa/ini...amid128821
Vasta
#2
Tõlge ütleb, et tegemist on katkestusvõimsusega, aga mine sa tea ...
Vasta
#3
breaking capacity
Kuskil oli jutt et see on maksimaalme vool mida suudab katkestada.
Nüüd on kaks võimalust:
1. Üle selle voolu juhib igal juhul.
2. Üle selle voolu lendab kildudeks.
__________________
Kui 100 oomisele takistile lasta peale 220 V siis algul tumeneb ja
siis hakkab helendama. Lõpuks lendab kildudeks.
Kui helendamise algul välja lülitada siis saame lumivalge keraamikapulga.
Vast see on see killustumise vool?

Asja otsustaks eksperiment.
Vaja on 2000A-list impulssvoltmeetrit.
Vasta
#4
http://en.wikipedia.org/wiki/Breaking_capacity

Järelikult 1,5kA juures jääb veel ise terveks ja ei viska vedrut välja.
Vasta
#5
See on lühisvool, mille puhul antud kaitse jääb nö ellu. Ehk siis suudab ainult ise maha põleda ja sees olev kvartsliiv (võibolla neil pisikestel on mingi muu materjal) suudab tekkinud traadikese (ma ei tea mis materjalist see juht seal sees on) katkemisel tekkinud elektrikaare kustutada ilma, et moodustuks mingite muude juhtivate osadega plaanivälist ahelat või et kest kuumuse toimel tükkideks ei lendaks. Kaitse ise muidugi sureb maha aga ellu jääb ta just nimelt selles mõttes, et ei moodusta mingeid muid ahelaid. See 1500 amprit on lühisvool ja tekib sekundituhandike või veel väiksema ajaga. Andmetest selgub, et tootja lubab 10 kordse nimivoolu puhul vähimalt 10 ms ja enimalt 100 ms, et ahel katkestada. PDF'i viimane lk näitab ära kuidas see vidin ajaliselt ennast läbivale voolule reageerib. Seega peaks kaitsme järel olev ahel suutma vähemalt 0,1 sekundit kannatada 1500 amprit ilma põlema minemata. Noh, et rajad valitakse nii paksud, et selle aja jooksul, ei läheks põlema. Tavalised olmekaistmed omavad sama näitajat väärtusega 6 või isegi 10kA. Testrite sees olevad suuremad (10×38 mm) aga on kuskil 15kA, sest ahel on nii lühike ja takitus nii väike, et sellise asjaga peab arvestama. Üldiselt on need mingite standarditega määratud je see on pikem teema. Päris niisama neid asju välja ei mõelda. Kindlasti olete kokku sattunud ka juhusega kus tavalised 5×20 mm klaaskestaga asjad on tükkideks lennanud. Vot sellesama pärast neid kaitsmeid topitaksegi igasugu kestade sisse või siis tehakse nad suuremale lühisvoolule vastupidavamaks, et see kaitse ise kellegile näiteks silma ei lendaks.
Vasta
#6
Iseenesest OK, DC kohta kusjuures hea saavutus.
Tavaline kilbiautomaat on 6300A, 10kA ja isegi 25kA - sõltuvalt millist lühisvoolu on võimeline võrk arendama. Nt. Kui sul tuleb kilbi toide 600A vooluliinist, peab olema ca 25kA kaitse kuna 6.3kA ei pruugi ära lahutada (kaar jääb pikaks ajaks püsima).
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne