Automaat-valgustus
#1
Heips ehk terekest kõigile!
Olen nö harrastus-elektroonik ja sooviks teemakohast abi/nõu, kuna oma mõistus on "peega triikis".
Niisiis, on plaan teha õue ja terrassi valgustus automaatseks, et hämaruse/pimeduse saabudes lülituksid õue ja terrassi valgustid automaatselt sisse. Neti-avarustest leidsin üpris mitu erinevat skeemi, kuid mulle hakkas meeldima ilma lisatoite allika ja releeta variant.
Nüüd siis peamine - olemas on BT136 triac, LDR(5-10K, 20-50K ja 70-100K), DB3 diac, takisti 220K, milledest skeemi järgi peaks piisama, kuid...
Olen praeguseks proovinud/katsetanud komponente igate pidi ühendada ja kombineerida kuid tööle see värk miskipärast ei hakka.
Skeem siis selline, et BT136 T2/M2 otsale on ühendatud liin(L), T1/M1 otsale tuleb läbi valgusti(te) neutraal(N), T2 ja G vahel on DB3+takisti(220K) ning T1 ja G vahel LDR(fototakisti). Ja ei mingit reaktsiooni, kas varjestan/katan LDR-i või mitte, no ei lülita valgusteid sisse.
Mida ma valesti teen või kas see skeem üldse töötab sellisel kujul?
Ainus, mis katsetuste käigus töötas, oli T2 ja G vaheline ühendus läbi LDR-i, kuid seda vastupidiselt soovitule ehk valguses lülitas tule sisse ja pimeduses välja.
Proovisin erineva diapasooniga LDR-e ja takisteid(ka reguleeritavaid), vahetasin liini(L->T1/M1) ja neutraali(N->T2/M2) asukohta, kuid peale selle, et 3 fototakistit pekki keerasin, ei saavutanud midagi.
Äkist oskate juhendada/nõu anda, kuidas soovitu siiski teoks teha?

Skeemi(de) viited:
https://www.youtube.com/watch?v=WO8AOfXFJ1s
https://www.youtube.com/watch?v=4flUmVpNAqA

Kõike head soovides :o)
Hannes
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne