Võimendite (ja ka muude audioseadmete) toiteahelad
#7
Järgmine probeem sama pilliga - mingil suvalisel hetkel, kui võimendi mul diivani kõrval voolu all on (ilma signaalita, ilma koormuseta) klõpsatab kõlarite kaitserelee (näiliselt ilma põhjuseta). Mõnikord klõpsatab korra tunnis, mõnikord korra õhtu jooksul, mõnikord mitte kordagi õhtu jooksul.

Panin siis ostsilloskoobi otsad pikalt peale ja ootasin kõlariväljundist mingeid impulsse, mis seal võiks tekkida.

Ühel hetkel sain ühe kinni püütud - ülemisel graafikul kõlariväljundi impulss, alumisel impulss kaitserelee sellel sisendil, mis väljundastme ülekoormust jälgib (võimendiplaadil prot väljund).

   

Veel natuke jälgimist ning püüdsin kinni (kuid kuvatõmmist ei teinud) sama impulsi üheaegselt mõlema kanali väljundis.

Khm, kuid sellel võimendil on kummalgi kanalil oma toitetrafo ja viimane ühine element toites, mis sellist nähtust võiks mõlemas kanalis samaaegselt põhjustada, on nagu toitelüliti?

   

Võrgust tulevaid häireid ma ei kahtlustaks, siis võiks särinat graafikul rohkem näha olla.

Pea hoogu - aga skeemis on toitejuhtmele mingi C003 peale joonistataud, mis võimendis täiesti olemas on:

   

   

Ok, nendest vanade X2 kondede riknemisest (mis hetkelise lühise põhjal võiks ju tõesti mõlemas kanalis impulsse tekitada) on netis piisavalt juttu olnud, vahetan ta siis välja.
Jootsin ta välja, ning selgub, et tegemist ei ole mitte kondensaatoriga, vaid varistoriga (konstruktori katse võrgust tulevaid ülepingeimpulsse maha koormata?):

   

Ma ei ole nende käitumisega isiklikult kursis, kuid kiire netiotsing andis teada, et neil on olemas ka "non catastrophic failure mode", mille puhul komponendis tekivad juhuslikud läbilöögid samas kui komponent näeb täiesti vigastamtu välja. Põhjuseks olevat muu hulgas ka tööea jooksul korduvalt kogetud ülepingeimpulsid. Kuid see komponent on ju kogu aeg pingestatud, ka siis kui seade ise on välja lülitatud - järelikult on ta saanud kogeda ka neid pingelakse, mida alajaamade kõrgepingeliinide ümberlülitused äikese ajal tekitavad ja muud sarnast.
Ok, ei tea ma, kas see komponent on terve või poolpidune, kuid kiire netiotsing üle Onkyo ja muude tootjate võimendiskeemide (samast ajastust) näitab, et sellist asja seal ei leidu.

Nii et välja ta ka sellest pillist läheb ja asemele midagi ei tule.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
RE: Võimendite (ja ka muude audioseadmete) toiteahelad - Autor: madis64 - 13-05-2023, 03:23 PM

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne