Juhtmete ühendamine
#1
Üritan ühte peltier-i elementi ühendada sülearvuti laadijaga, aga ei taha tööle hakata. Element ise on korras ja laadija ka.
Ühendus all näha, punane ja kollane juhe, mida ühendamiseks kasutatud, tulevad sülearvuti laadijast, mõõtmisel näitas ~12V, nagu peltier tahab, nii et ära ei tohiks põleda, aga samas tööle ka ei hakka. Võimsuseks saab ~40W, millega peaks element tuntavalt temperatuuri muutma, aga ei midagi. Samuti on külge ühendatud ka ventilaator koos jahutusega, et elemendi teist poolt jahutada, aga ka see ei hakka tööle. Iseseisvalt kõik asjad töökorras nagu enne sai juba mainitud.
Kuna eriti elektroonikat ei jaga, siis võib-olla oskab siit keegi soovitada. Korraks kahtlustasin, et äkki vaja ikkagi ka mingi maandus külge ühendada, aga ei tea kuidas ja kas üldse vajalik.
Kui takistust mõõta pildil oleva pruunika ja valge juhtme vahel, siis need on omavahel ühenduses. Ei teagi, kas peavad olema või ei. Laadija ja laadija pesa, millest need kaks musta, kaks punast ja kollane juhe tulevad on dell vostro 1310 omad.

[Pilt: DSC_0059.JPG]
Vasta
#2
Tundub, et peltier on lühises (kas peabki olema?). Igatahes, kui ühendad vooluallikaga ära, näitab umbes 0.08V, kui võtan peltieri küljest mõõdan, on ~12V. Või kuidas üldse testida, kas peltier ikka töökorras? viimane kord, kui kasutasin teda, siis ta igatahes töötas ilusti.
Vasta
#3
Pane laadija taga esiteks ainult vent tööle. Sellega saad välja selgitatud, milline on õige pluss ja miinus.

Ja siis topi peltier lisaks.
Vasta
#4
vent töötab, aga pole väga vahet, kumb "õige" pluss on. Kui lihtsalt teistpidi ühendada, lähevad vastasküljed vastavalt soojaks ja külmaks.
Vasta
#5
Loogiline oleks, et kollane on ventilaatori kiiruseanduri väljund. Toide Peltier'ile peaks arvatavasti minema musta ja punase juhtme külge. Kui tead, milised must/punane on vendi toide, siis üle jäävad must/punane on Peltier'i otsad.
Muide, elemendi toide ei pruugi mitte olle 12V vaid madalam ja suure vooluga (>2A) !
Vasta
#6
Sain teada. et see laadija ei anna lihtsalt vajalikul kujul voolu.

Element muidu peaks olema ~140W 12V pealt, ehk et ampreid on seal ikka tublisti rohkem kui 2.
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne