Lühike lugu pikast audiokaablist ja liinipuhvrist
#1
Seegi lugu sai alguse Elfafoorumis, lõppegu see siis nüüd siin...
Nimelt tekkis (nagu elus ikka) vajadus „teha õigesti valet asja“ – nagu moi on väga õigesti osundanud (tänud talle ka sellelteemal kaasamõtlemise eest).
Asi selles, et olude sunnil tuleb cd-mängija paigaldada võimendist kaugemale kui hea tava ette näeb nii et audiokaabli kogupikkus on ca 6,5 meetrit. Kaabli mahtuvus (soone ja varje vahel) on tootja andmetel ca 100pF/m.
Lisaks tekkis soov sobitada cd-mängija väljundsignaali nivood paremini oma lampvõimendi sisendiga, mille jaoks 2V tase on ilmselgelt liiga palju.
Kuna alustasin tegevust cd-mängija väljundis (milles toimetas selleks hetkeks juba transistoridel ehitatud Ray DOS-väljundaste http://www.raylectronics.nl/outputstage_cfp_en.html ) takistitest pingejaguriga nivoo allavõtmisest, siis selgus üsna kohe, et nii pikka kaablisse selle astme väljundi attenueeritud signaal sumbub kuuldavalt ära.
Peale mõningaid „algaja eksirännakuid“ selgus (asjatundjale ilmselt oodatult), et abi saab väljundisse lisatavast (ja paralleelsete RCA-pesadega varustatavast, et originaalväljund ka säiliks) lihtsast opvõimendil ehitatud liinipuhvrist (opvõimendi väljund on ühendatud invertersisendiga, otsesisendis võib olla signaali-pingejagur, kuid võib ka puududa, väljundisse panin 47R takisti ilma kondensaatorita ning toited tulevad läbi drosselite, silutakse 68...100uF lüütidega ja opvõimendi toitejalgadele on joodetud 200nF kondensaator).
Kuna väljundis kondensaator puudub (alalisping opvõimendi jalal oli ca 6...10 mV), siis tuleb kontrollida, et võimendi sisendahelas selline leidub (tavaliselt vähemalt volüümipoteka järel ikka leidub).
Selline ta siis välja kukkus:
   
   

Marantz CD-40 sees näeb ta välja selline:
   

ja CD-67 sees näeb välja selline:
   

Opvõimendeid sai ka mitmeid proovitud (jah, nende väljastataval helil on kuuldav vahe sees):

LT1364
OPA2134
LM4562
LME49720HA

- „võitjaks tuli ja koha sai“ LME49720HA.
 
Tänase päeva seisuga on CD-67 „tagasi tornis“ ja mängib läbi pika kaabli „üsna hästi“ (jah, läbi lühikese kaabli mängib paremini).
Võrdlevad RMAA mõõtetulemused oleksid siis sellised (sisaldab ka „mängimist“ DOS-i R14 takistiga, mis väljundastme voolu reguleerib):
   

Ehk on kellelegi tulevikus abiks (heli ei pea mitte alati olema nii kehv kui parajasti kõlaritest tuleb)...
Vasta
#2
Aga miks mitte ilma varjeta keerupaar - läbi isoleertrafo ?
Tasuks kaalumist. Mahtuvust pole ollagi.
Vasta
#3
Trafo varianti (ka otse CD-67 daci taha), olen kaalunud küll - probleem lihtsalt selles, et sahtlipõhjas neid ei vedele ja lihtsalt katsetamiseks osta on nad suhteliselt kallid.

Kasutatud trafod on eBayst küll uutest ca poole odavamalt läbi käinud, kuid ka pool uute hinnast on "natuke raha".
Vasta
#4
(10-10-2015, 10:00 PM)madis Kirjutas: Aga miks mitte ilma varjeta keerupaar...

Oot-oot, seda võiks ju ilma trafotagi proovida - võtta pikem võrgukaablijupp, joota paari üks ots rca pistikusse ja teise otsa näiteks mõnesajaoomine takisti.
Ühendada see kaabel siis (lahtikerituna) võimendi sisendisse, keerata helitugevus põhja ja kuulata, mida "torust tuleb"...
Vasta
#5
(10-10-2015, 10:00 PM)madis Kirjutas: Aga miks mitte ilma varjeta keerupaar - läbi isoleertrafo ?
Tasuks kaalumist. Mahtuvust pole ollagi.

Ei ole see nii roosiline. Esimese CAT5 kablile, mille spetsin leidsin, mahtuvuseks on 50pF/m, ainult poole vähem kui eespool RCA kaabli kohta ja suure väljundtakistuse peal annab see ikka ASK languse kaabli lõpus. Mida vähem trafosid seda parem, eriti signaali teel.
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne