Toaheli mõõtmine
#21
Lükkasin mööbli toanurkadesse laiali ja tirisin oma Radiotehnika FS-10.1 kõlari keset tuba.

Mõõtetulemused (nii 1 kui 1,5 m kauguselt) on üles laetud ja välja näevad sellised:

         

Mõõtsin seekord nivoodelt 80, 90 ja 100 dB.

Mida järeldada võib - 1 kHz piirkonnas on (võrreldes ülejäänud graafikua) mingi lohk?
Vasta
#22
Kas tõstsid kõlarid mingi tooli otsa ka ja kus oli mikker kõrgete suhtes kas samala kõrgusel?
Küsin kuna tundub, et vist mitte, mingi peegeldus on sees ja ei saa 1 kHz juures olevat ASKd päris üheselt võtta aga suure tõenäosusega mingi lohk seal on. See on küll selge, et kõrged oluliselt üle 15kHzi ei mängi.
Asja iva on lahti seletatud näiteks siin: http://audiojudgement.com/spl-measuremen...-tutorial/
sealt see Calculate window width  ja saadud number ongi see mis REWis on IR Windows all Right Window.
Vasta
#23
(09-06-2017, 03:01 PM)moi Kirjutas: Kas tõstsid kõlarid mingi tooli otsa ka ja kus oli mikker kõrgete suhtes kas samala kõrgusel?
Küsin kuna tundub, et vist mitte, mingi peegeldus on sees ja ei saa 1 kHz juures olevat ASKd päris üheselt võtta aga suure tõenäosusega mingi lohk seal on. See on küll selge, et kõrged oluliselt üle 15kHzi ei mängi.

Mikker oli kõrgete tsentrist ca 4 cm allpool ja puki otsa kõlarit upitama ei hakanud (tõsta oleks vaja olnud ca 30 cm, kuid ei olnud parajat raamatuhunnikut käepärast ja vaatasin, et siis tuleb laearmatuur jälle lähedale).

"oluliselt üle 15 kHz ei mängi" => kui kõlareid ja filtreid tuunima hakata, kui kõrgele võiksid mängida?

Kokkuvõttes - see "toa ülemise poole langus"

   

on siis ilmselt ruumist (diivan, mööbel, kardinad) tingitud?
Vasta
#24
Ilmselt on jah see esialgne langus ruumist tingitud, 1m mõõtmine annab ainult kõlari ASK ja seal sellist üldist langust ei ole aga on järsk kukkumine 15 kHz ülesse poole, väga tõenäoliselt on see kukkumine valjuka, mitte filtri omadus aga 100% kindel ei või olla enne kui ei tea milline filter on.
Vasta
#25
(09-06-2017, 04:07 PM)moi Kirjutas: Ilmselt on jah see esialgne langus ruumist tingitud...

Nii et ilma ekvalaiseri või tämbriplokita ma ilmselgelt hakkama ei saa...

Tänud siiamaani, ma üritan nüüd REW-st neid peenemaid nüansse, millele sa oled siin viidanud, tudeerida ja mõista.
Vasta
#26
Üks asi mis veel silma paistis on suht suur moonutus, 2% 90 ja 100 db mõõtmistel vahemikus 2,5-4 kHz. See võib ka seda äkilist ja karmi kõla põhjustada koos väikse muhuga umbes samal sagedusel.
Vasta
#27
(09-06-2017, 05:10 PM)moi Kirjutas: Üks asi mis veel silma paistis on suht suur moonutus, 2% 90 ja 100 db mõõtmistel vahemikus 2,5-4 kHz.

Kas sa mõtled seda kühmu:

   

ja kus kohast sa need protsendid välja loed?

Millest see võib tingutud olla - filtritest?

Kas oleks mõtet panna kõlar aeda aialauale "selili" ja riputada mikker meetri kõrgusele ülespoole ja mõõta siis? (Mitte, et ma eriti viitsiksin, kuid mõtteharjutuse mõttes)
Vasta
#28
Seda kühmu mõtlen jah.
Mul on REW 5.19 beta, seal saab moonutuste graafikule paremast ülanurgast Controls hammasrattaga nupu alt valid kas dB või % skaala y-teljele, kui enne valida "Plot normalised to fundamental". Vanemates seda varianti vist ei olnud. Kui kursori graafikule paned, siis näed all legendil vaikimis seadetes ka THD-d %-dena sellel sagedusel. Näppude peal on lihtne avutada, kui põhi tooni ja THD nivoode vahe on 20 dB on THD 10%, 40 dB - 1%, 60 dB - 0.1 %, 80 dB - 0.01%, jne.
Sealt pildilt veel üks  tähelepanek, et palju üle 90 dB neid kõlareid ajada pole mõistlik, see 90 dB on sul aga vist tinglik, mitte täpne kalibreeritud dB number.

Õues mõõtmisel on kaks varianti, kas tuleb kõigest kõrgele ja kaugele riputada või nii mikker kui kõlar vastu maad panna, siis ei tule maa peegeldusi aga viimase meetodiga ei saa eriti kõrgeid sagedusi mõõta.
Vasta
#29
See THD protsendinäitamine on ka 5.18 stable versioonis olemas, mis mul kasutusel on.

Need detsibellid on jah tinglikud - see, mida REW oma graafikul näitab. Ning see 100dB on natuke vali jah, tegelik kuulamispiirkond jääb valjema kuulamise juures sinna 80...90dB (tinglikku) vahemikku.

Vaatasin neid selle sessiooni mõõdetud tulemusi üle ja see kühm paistab üsna liikuv olevat - mõnedel graafikutel on hambad hoopis 1 ja 6...8kHz juures.

Eks ma pean natuke mõtlema ja ootan ilmselt U-30 saabumise ära enne kui asjaga tõsisemalt edasi tegelen - siis on võimalik juba selle seadmekomplektiga tegeleda, mis tõenäoliselt töösse jääb

Kõlarid kruvin aga ilmselt varem lahti ja vaatan, mis seal sees on.
Vasta
#30
Lõin oma kõlarimargi guuglisse ja sealt leidus selline youtube-i video:

https://www.youtube.com/watch?v=PVTF2IsYGCM

, milles kõlarisisust selliseid pilte:

               


ja filtrid

   

Tuleb vist enda omad lahti kruvida ja vaadata, mis sees toimub.
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne