Võimendi Basf D-6075 / NEC AUA-8000e renoveerimine
#41
Kui ma soovin eelvõimendi võimendustegureid ühtlustada, siis millist takistit muutma peaks?

Eelduseks on loomulikult sama sisendsignaal mõlema kanali sisendis s.t. helitugevuspote võimaliku kanalierinevuse elimineerimine.
Vasta
#42
Enne järjekordset modimist tegin RMAA-ga uued mõõtmised (tone defeat, -2 dB) - failid lisatud.

Huvitaval kombel on vasaku kanali THD parema omast märgatavalt kehvem (kui kanalid kaabliotstes ära vahetasin, siis kolis "viga" "paremasse kanalisse" nii et algupärane põhjus peaks võimendis, mitte mõõteskeemis peituma).

Vinüüliteemas moi poolt märgatud toiteplokis filtrite puudumise kohta arvaksin nii, et ilmselt valmistaja pidas tarbija-plaatidel olevaid toiteahelate RC-filtreid piisavaks.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           
Vasta
#43
Nii, parema kanali esimese transi toide võetud (lisatud 39k/27k pingejaguri ja 220uF lüüdiga) parema kanali "põhiüüdilt" ja eelvõimendi lüüdid sillatud 220nF kilekondedega.

Mis iganes aitas, kuid vasema kanali THD kukkus kolinal.

Ülekostvus on ikka sama, kuid kuna see võib tingitud olla konstruktsioonist ja plaadilahendustest, siis sellega võitlemine antud pilli puhul on ilmselt mõttetu.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           
Vasta
#44
Vaatasin veel kord skeemi, ilmselt tuleb ka fonoastmele kanalite toiteahelate eraldamine kasuks.

Huvitav, milline võiks olla fono- ja eelvõimendusastmete puhul rusikareegel - mitu mikrofaradit transistori kohta oleks toite silumisel "hea"?
Või siis tarbitava milliampri kohta ...
Vasta
#45
(13-12-2015, 04:27 PM)madis64 Kirjutas: Kui ma soovin eelvõimendi võimendustegureid ühtlustada, siis millist takistit muutma peaks?
R317 ja R318 määravad seal tagasiside sügavusega võimenduse. Aga see R311 C333 on küll esmapilgil üsna arusaamatu
(13-12-2015, 05:12 PM)madis64 Kirjutas: Vinüüliteemas moi poolt märgatud toiteplokis filtrite puudumise kohta arvaksin nii, et ilmselt valmistaja pidas tarbija-plaatidel olevaid toiteahelate RC-filtreid piisavaks.
Ilmselt jah ei peetud vajalikuks aga lõppvõimu pingevimendusastmes puuduvad ka need RC ahelad (välja arvatud C216), mis eelvõimus olemas on.
Kui vähegi saab ja viitisd võiks sinna ikka mingid konded panna, võibolla mõjutab kuidagi ülekostvust.


(14-12-2015, 02:28 AM)madis64 Kirjutas: Huvitav, milline võiks olla fono- ja eelvõimendusastmete puhul rusikareegel - mitu mikrofaradit transistori kohta oleks toite silumisel "hea"?
Või siis tarbitava milliampri kohta ...
Seal ei ole sellist voolu või transi kohta mahtuvuse suuruse reeglit. Oluline on, et lisaks toite silumisele, ei oleks toite filtrite väljundtakistus nii suur, et see muudaks võimendusastmete tööd ühelgi sagedusel.

Ülekostvus kõrgetel sagedustel võib jah konstruktsioonist olla tingitud aga madalatel sagedustel ilmselt just sellest, et toite filtrite väljundtakistus madalatel sagedustel kasvab nii suureks, et selle kaudu kostab signaal üle kõrval kanalisse.
Tegelikult võib sama asi ka kõrgetel sagedustel juhtuda kui mõni toite lüüt on nii kehva, et kõrgetel sagedustel ei ole ta enam väga kondensaator.
Vasta
#46
(14-12-2015, 11:03 AM)moi Kirjutas: Ilmselt jah ei peetud vajalikuks aga lõppvõimu pingevõimendusastmes puuduvad ka need RC ahelad (välja arvatud C216), mis eelvõimus olemas on.
Kui vähegi saab ja viitiisd võiks sinna ikka mingid konded panna, võibolla mõjutab kuidagi ülekostvust.
Lõppvõimus on kummagi kanali jaoks omaette toitetrafo :-) .
Mis võiks veel toite kaudu ülekostvusele mõjuda, oleks eelvõimendile omaette toitetrafo lisamine (sahltis küll sobilikku parasjagu ei vedele, nii et selle katsetamisega võib aega minna).
Kondesid võib lisada küll, kui need plokid ükskord kastist välja kruvida.
Vasta
#47
(14-12-2015, 11:03 AM)moi Kirjutas: Oluline on, et lisaks toite silumisele, ei oleks toite filtrite väljundtakistus nii suur, et see muudaks võimendusastmete tööd ühelgi sagedusel.
...
Tegelikult võib sama asi ka kõrgetel sagedustel juhtuda kui mõni toite lüüt on nii kehva, et kõrgetel sagedustel ei ole ta enam väga kondensaator.

Toitelüüdidon kõik vahetatud - väheusutav, et mõni neist Farnellist tellituna tohlu on (kuid mine sa tea - huupi neid uuesti vahetama küll ei hakka).

Ja kuidas seda toitefiltri väljundtakistust hinnata?
Niipalju kui netist lugeda on, ei tasu mahtuvusega ka üle pingutada.
100uF (minigite skeemis juba olemasolevate kiloomide taga) paari-kolme transi jaoks on sobilik?
Vasta
#48
(14-12-2015, 12:01 PM)madis64 Kirjutas: Lõppvõimus on kummagi kanali jaoks omaette toitetrafo :-) .
Lõppvõimu pingevõimendusastmed on ühise toite pealt, samast kust eelvõimgi.


(14-12-2015, 12:05 PM)madis64 Kirjutas: Ja kuidas seda toitefiltri väljundtakistust hinnata?
Niipalju kui netist lugeda on, ei tasu mahtuvusega ka üle pingutada.
100uF (minigite skeemis juba olemasolevate kiloomide taga) paari-kolme transi jaoks on sobilik?
Mahtuvusliku takistuse ja resistiivsete takistuste võrdlemisega, näiteks kui transiga võimendusastme kollektri takisti ja tema ees toites oleva konde takistused madalamail sgedusel on võrdesd, siis on jama aga mitte alati. Eelduseks on, et seal toites on eespoole veel migi taksiti, et RC filtirt tekitada, umbes nii nagu basfi eelvõimu toidetes.
Vasta
#49
(14-12-2015, 01:44 PM)moi Kirjutas: Lõppvõimu pingevõimendusastmed on ühise toite pealt, samast kust eelvõimgi.

Seda küll, kuid antud mõõtmiste juures signaal lõppvõimendini ei jõudnud - võtsin eelvõimendi väljundit lõppvõimendiga ühendavad sillad maha ja helikaardi sisend oli eelvõimendi väljundis.

Samas olid lõppvõimendite sisendid mättasse lühistamata...

Lõpuplokkide pingevõimendite toitesse lisan ilmselt mingil hetkel drosseli ja lüüdi paarid - vaevalt, et sellest midagi kehvemaks muutub.
Vasta
#50
Pühademüsteerium:

enne pühi lisasin siis lõppvõimendikanalite toidetele LC filtrid ette (drossel 10R / 1 mH + 100 uF lüüt).

Hakkasin siis võimendit üle mõõtma ja ei suutnud oma silmi uskuda - ASK kukub juba alates 5 kHz juures ja THD on kümnetes protsentides.
No ma ei teinud ju midagi, mis sellist muutust võis põhjustada?

Täna hakkasin siis nullist mõõtesõsteemi üle kontrollima ja seadsin viimati kasutatud kaablid loopbacki. Müstiline udu hajus ja pilt selgines silme ees - helikaart ei seedi lihtsalt liiga lühikest (0,75 m) kaablit ...


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 4 külali(st)ne