Võimendi NAD216 renoveerimine
#61
Suremine väljendus selles, et väljund ei olnud nullis vaid jooksis toitesse, ilma midagi maha põletamata. NADil on väljundi alalispinge jälgimise kaitse peal (ei lülita releed kokku kui väljundis on alalispinge) ja ta on AB-klassi võim, võib väljundi toitesse lasta kui koormust taga ei ole ilma probleemideta. Täpsem sümptomi oli see, et servo opaka väljund oli pidevalt ühel pingel ja mitte sellel millega võimu nulli saab suunata. Ehk kui võimu väljund on + pingel peaks opakas andma väljundist - pinget.

Sain nüüd lõpuks teise NAD216 kõlarikaitse relee vahetatud ja kokkuvõtteks võiks veel lisada ühe asja mis on saatanast - pistik ühendused.
Päris palju aega raiskasin, et üles leida miks ühes kanalis on THD 30dB suurem kui teises, kahtlustasin juba mingi transi pooleldi suremist aga asi oli sisendsignaali pistikus.

Kehva ühenduse sümptom sisendis (väiksel signaalil ja voolul, vähemalt minu võimus) on umbes sarnane nagu surnud mute transil, suur aga väga stabiilne THD 3 harmooniline. Kui kehv ühendus on suure vooluga (üldiselt väljundis) siis on moonutus suur kõigil harmoonilisetel ja kõigub juhuslikult.

Kehva sisendi kontakti pilt.

   

Kehva väljundkontakti pilt, vahest võib väljundklemmi kehva ühenduse THD pilt veel palju hambulisem ja kaootilisem olla.

   
Vasta
#62
30dB THD vahet on juba räige - ise olen midagi sarnast näinud kui mõõtekaablite kontakt helikaardi pesades mingil põhjusel hea ei olnud.

Kirjutasid, et see servo läks uuendamise käigus katki - oled kindel, et see varem katki ei olnud?
Vasta
#63
Olen kindel kuna enne hoidis ilusti nulli väljundis. Ilma null olemata on kaitserelee lahutaud. Võim mängis mul paar nädalat probleemideta, enne kui kondekad kohale jõudsid.
Vasta
#64
Sai NAD214 ka üle mõõdetud ja mute transid ning soft cliping dioodid välja visatud. Kesksageduse võimus paranes ühes kanalis THD suuretel võimsustel peaaegu 20 dB, kõrgete oma ühes kanalis umbes 5 dB, ma ei viitsinud uurima hakata, kas moonutusi tegid transid või dioodid.
Parimal juhul jõudsin keskageduse 214 võimuga sinnani, kus nii müra kui THD on alla 100 dB, 15V väljundi juures.
See võim on ka kõige rohkem moditud, transid on õlgades beeta järgi võimalikult võrdsed valitud ja väljundis on kahe paari asemel neli paar lõputranse.

   

Sai ka esialgne kuulamine ära tehtud ja väga suuri muudatusi ei tundu olevat, ainult bassi otsas vajab DSP natuke korrigeerimist, nivood tundusid natuke tõusnud olevat.
Vasta
#65
(14-03-2023, 12:15 AM)moi Kirjutas: Sai ka esialgne kuulamine ära tehtud ja väga suuri muudatusi ei tundu olevat, ainult bassi otsas vajab DSP natuke korrigeerimist, nivood tundusid natuke tõusnud olevat.

Ega iga muudatust ei kuule ka, kuid samas on endal hing rahul, et signaaliteelt on risu ära koristatud ning alles ainult vajalikud jupid.
Vasta
#66
Tunne ei vastanud reaalsusele, mõõtes kõlareid ei olnud mingit sisulist vahet võimalik tuvastada nivoodes.
Vasta
#67
Hiljem mikriga tehtud kõlari THD mõõtmisi võrreldes leidsin siiski mingid erinevused aga need võivad ka milleski muust põhjustatud olla, kuna olid mõlemas kanalis samasugused ja bassi ning kesksageduse vaheline lõikesagedus on 200 Hz. Oleks muutus alla 200 Hz võiks nagu arvata, et see tuleneb võimu moonutuste vähenemisest aga kuna THD on väiksem ka üle 200 Hz, siis peaks mingeid muid põhjuseid välja mõtlema. Kesksageduse võimudel said ainult mute transid ja cliping dioodid välja võetud ja need vähendasid THD suurtel võimsustel, andud mõõtmisest on sinna veel kuskil 30 dB minna.
Madalam THD joon on renoveeritud NADidega, helinivoo on mõlemal juhul täpselt sama, kuhugi 80 dB alla. Kõverad on dBr skaalas, ehk THD summaarne nivoo dB-e alla signaali.

   
Vasta
#68
Kui sa koristad signaaliteelt ära liigse risu, siis signaal saab sellest ainult paremaks muutuda.
Vasta
#69
Seda ma tean aga ei saa aru kuidas THD ühes pooles kesksageduse ribas paranes aga teises pooles ei paranenud.
Tegin veel katseid REW mõõtmise seadistustega aga need kõik mõjuvad kogu sagedusribas. Näiteks kui kasutada korduvaid mõõdistusi, siis THD kukub iga mõõdistuste arvu kahekordistamise järel 3 dB kui THD on põhiliselt määratud juhusliku müraga. Seda juhuslikku müra on  mõõtmises üsna palju kuna mõõdetud on kuulamiskohalt umbes 2.7 m kõlaritest eemal.

   
Vasta
#70
(17-03-2023, 06:38 PM)moi Kirjutas: ... kuna mõõdetud on kuulamiskohalt umbes 2.7 m kõlaritest eemal.

See on kõlariheli mõõtetulemus?

Kui jah, siis kui vahetada võimendi kanalid kõlarite taga ära, siis kas moonutus liigub võimendikanaliga kaasa?
Või vahetada kõlarikaablid omavahel, mis juhtub?
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 4 külali(st)ne