Võimendite (ja ka muude audioseadmete) toiteahelad
#1
Ei ole varem nii detailselt toiteahelaid mõõtnud nii et puudub vajalik taustateave.

Nüüd on vaja ühe võimendi toitepingeid kaardistada ning otsustasin vaadata, mis trafo sekundaarmähiste otstel - täielikul tühijooksul, ei mingit signaali - toimub.

Uuritav skeemiosa siis selline:
   

Vahelduvpinged siis sellised - vähem või rohkem lõigatud tippudega:

S1:
   

S2 (mõõdetud kanali alaldiga on paralleelis analoogne teise kanali alaldi, toidavad need kaitsereleed ja selle juhtimisahelat):
   

S2 puhul tuleb arvesse võtta, et alaldi koormus on kaks korda suurem kui tööolukorras, kuna hetkel on teine kanal pingestamata ja selle alaldi oma panust ei anna.

Kas selline olukord on normaalne?
Vasta
#2
S2 puhul leidsin oma mõõtemetoodikas vea üles - signaali võtsin üles maa suhtes, kuid sellel sekundaarmähisel puudub keskväljavõte.

Mõõtes nüüd puhtalt mähise mõlemalt otsalt on pilt palju ilusam:

   
Vasta
#3
Tiba OT: mis on dioodide D109 ja D111 ülesanne?
Vasta
#4
(19-04-2023, 04:42 PM)martk Kirjutas: mis on dioodide D109 ja D111 ülesanne?

Oi, kui ma seda skeemi esimest korda nägin, siis kratsisin ka kukalt - et oleks nagu ground lift aga nagu poleks ka.

Netist leidus ka omaaegne selgitus:

   

   
Vasta
#5
Veel pildike samast valdkonnast - lõppvõimendi sisendastme toite pingeregulaator:

- kunagi ehitati asi lihtsalt:
   

- siis ühel hetkel otsustati, et parem ikka takisti asemele stabilitron ja väljakas panna:
   

Proovi seda viimast varianti lambitestri taga tööle panna...
Vasta
#6
(19-04-2023, 04:42 PM)martk Kirjutas: Tiba OT: mis on dioodide D109 ja D111 ülesanne?

Tagasi teema juurde tulles (vahepeal on mõned eksirännakud toimunud, mis võivad, kuid võivad ka mitte olla seotud nende dioodidega) - kui trafo sekundaarmähiste pinged on keskväljavõtte suhtes sümmeetrilised, siis ma ei suuda leida muud põhjust peale nende dioodide, et alaldatud pinged (+B1 ja -B1) on maa suhtes ebasümmeetrilised:

   
Vasta
#7
Järgmine probeem sama pilliga - mingil suvalisel hetkel, kui võimendi mul diivani kõrval voolu all on (ilma signaalita, ilma koormuseta) klõpsatab kõlarite kaitserelee (näiliselt ilma põhjuseta). Mõnikord klõpsatab korra tunnis, mõnikord korra õhtu jooksul, mõnikord mitte kordagi õhtu jooksul.

Panin siis ostsilloskoobi otsad pikalt peale ja ootasin kõlariväljundist mingeid impulsse, mis seal võiks tekkida.

Ühel hetkel sain ühe kinni püütud - ülemisel graafikul kõlariväljundi impulss, alumisel impulss kaitserelee sellel sisendil, mis väljundastme ülekoormust jälgib (võimendiplaadil prot väljund).

   

Veel natuke jälgimist ning püüdsin kinni (kuid kuvatõmmist ei teinud) sama impulsi üheaegselt mõlema kanali väljundis.

Khm, kuid sellel võimendil on kummalgi kanalil oma toitetrafo ja viimane ühine element toites, mis sellist nähtust võiks mõlemas kanalis samaaegselt põhjustada, on nagu toitelüliti?

   

Võrgust tulevaid häireid ma ei kahtlustaks, siis võiks särinat graafikul rohkem näha olla.

Pea hoogu - aga skeemis on toitejuhtmele mingi C003 peale joonistataud, mis võimendis täiesti olemas on:

   

   

Ok, nendest vanade X2 kondede riknemisest (mis hetkelise lühise põhjal võiks ju tõesti mõlemas kanalis impulsse tekitada) on netis piisavalt juttu olnud, vahetan ta siis välja.
Jootsin ta välja, ning selgub, et tegemist ei ole mitte kondensaatoriga, vaid varistoriga (konstruktori katse võrgust tulevaid ülepingeimpulsse maha koormata?):

   

Ma ei ole nende käitumisega isiklikult kursis, kuid kiire netiotsing andis teada, et neil on olemas ka "non catastrophic failure mode", mille puhul komponendis tekivad juhuslikud läbilöögid samas kui komponent näeb täiesti vigastamtu välja. Põhjuseks olevat muu hulgas ka tööea jooksul korduvalt kogetud ülepingeimpulsid. Kuid see komponent on ju kogu aeg pingestatud, ka siis kui seade ise on välja lülitatud - järelikult on ta saanud kogeda ka neid pingelakse, mida alajaamade kõrgepingeliinide ümberlülitused äikese ajal tekitavad ja muud sarnast.
Ok, ei tea ma, kas see komponent on terve või poolpidune, kuid kiire netiotsing üle Onkyo ja muude tootjate võimendiskeemide (samast ajastust) näitab, et sellist asja seal ei leidu.

Nii et välja ta ka sellest pillist läheb ja asemele midagi ei tule.
Vasta
#8
Lühistasin D109/D11 otsad - +B1 ja -B1 muutusid sümmeetriliseks (nagu oodata oligi).
Vasta
#9
Impulsi piltidelt pole täpselt aru saad mis need tõusu/languse ajad on aga tundub, et nii kiireid impulsse ei saa toitest läbi trafo kuidagi väljundisse liikuda, igal võimul on seal liiga palju filtreerimist vahel. See peaks ikka võimust endast tekkima aga siis on arusaamatu kuidas mõlemas kanalis korraga.
Ma skeemi ei viitsinud otsida ja uurida aga kas on kindel, et mõlemal kanalil mingit muud ühisosa olemas ei ole?
Vasta
#10
(14-05-2023, 07:58 PM)moi Kirjutas: Ma skeemi ei viitsinud otsida ja uurida aga kas on kindel, et mõlemal kanalil mingit muud ühisosa olemas ei ole?

Kanalite maad on ka ühes punktis kokku tõmmatud ning sealt edasi viidud ühe juhtmega kaitserleee (ja selle juhtahela) ja kõlarireleede juurde..

Ma hakkasin netist juba 8 analoogkanaliga ostsilloskoopi uurima, kuid hirmus kallis on.
Samas leidub ühel Taiwani tootjal 2-kanaliline USB ostsilloskoop (ca 130 euro klassis), mis on "stackable" - kuni neli seadet saab kokku ühendada ja see peaks 8 kanalit välja andma.
Euroopa diiler on neil Soomes. Samas teoorias võivad paljud asjad toimida, praktikas mitte alati...
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne