Marantz CD-67SE uurimine ja tuunimine
Pea viis aastat möödas viimasest postitusest, kuid on üle kerkinud probleem, et üks mu kolmest selletüübilisest mängijast ei soovi enam iga kord isekõrvetataud CD-ROM-e ära tunda.

No disc jne.

Hea küll, riistad soojaks ja otsad peale - kõige algus võiks olla HF signaal lugeja võimendi väljundotsalt (selt, kus eye-patternit uuritakse).

   

   

Mida loeb:
a) originaalplaadid
   

   

b) mõnedel põhjadel mõnede lugejatega kõrvetatud CD-ROM-id:
   

   

Mida ei loe:
Mõnedele põhjadel kõrvetatud CD-ROM-id:
   

Mõõdetud signaali P2P väärtus näitab nagu otseselt kätte, kus probleemi põhjus pesitseb.

CD-ROM-id kõrvetatud erinevate kirjutatajatega - mida võiks olla lihtsam leida - kas toorikut, mis hästi "kõrvetub" või tugevamat kõrvetatajat?

Klassikuid tsiteerides: Teadmine valgus, mitteteadmine pimedus.
Vasta
Ma küll pole viitsinud väga süveneda optilise plaadi lugemisse aga kas ei või viga olla ka lugemispea juhtimises. Kas sama amplituud on ise kirjutatud plaatidel püsivalt ja pikalt? Kas laser ei või ära surema hakata, emiteerib vähem valgust või algsega võrreldes teisel sagedusel?
Vasta
(28-05-2024, 11:36 PM)moi Kirjutas: ... aga kas ei või viga olla ka lugemispea juhtimises. Kas sama amplituud on ise kirjutatud plaatidel püsivalt ja pikalt? Kas laser ei või ära surema hakata, emiteerib vähem valgust või algsega võrreldes teisel sagedusel?

Su küsimused on head ja väärivad uurimist  Smile

Netis on cd-lugejate laserite suremise, asendamise ja putitamise kohta teemasid tonnikaupa, mind hakkab nüüd huvitama mõõdetavate tulemuste võrdlus.
Dimensioone on mitu - lugejad, kirjutajad, cd-toorikud ja valmisplaadid, kirjutajate kiirus kirjutamisel jne.

Varem olen tegutsenud tasemel "loeb, on hea, ei loe, võtame järgmise" - nüüd võiks huvi pärast teemasse natuke süveneda.
Ilmselt on mõistlik selliste mõõtmiste jaoks omaette teema teha...
Vasta
Tegelikult tekkis veel üks küsimus. Kas sellel optilise signaali võimendil võimenduse automaat regulaatorit ei ole? Kuna signaali amplituud sisuliselt ei muutu, oleks seda regulaatorit väga lihtne teha ja tulemuseks oleks alati vajaliku amplituudiga signaal ükskõik milline on plaadi peegeldustegur või kui ära on laseri valgus kukkunud. Oleks mina optilise lugeja välja mõtleja kasutaks seal kindlasti võimenduse automaatset reguleerimist.
Vasta
(29-05-2024, 11:25 PM)moi Kirjutas: Tegelikult tekkis veel üks küsimus. Kas sellel optilise signaali võimendil võimenduse automaat regulaatorit ei ole? 

Selle TDA1302T kivi andmeleht on netis kergelt leitav - seda lugedes jääb mulle küll mulje, et tal on ainult high/low gain režiimid ja sujuvat võimenduse reguleerimist ei toimu.

Netis on soovitatud ka vähendada fookuseregulaatori tagasisidet (suurendada tundlikkust veasignaali suhtes) sillates R112 näiteks 47k takistiga:

   

   

- see võib väsinud laseri puhul isegi mingit efekti anda - eks tuleb proovida ja mõju üles mõõta.
Vasta
Hea küll, algatuseks uurin, mida teeb fookuseservo:
   

Sisendisse tuleb ilmselt PWM:
- ooterežiimis:
   

- fookuse otsingul (plaadialust sisestades, ilma plaadita):
   

Kivi väljundites (viigud 13 ja 16) siis selline signaal:
- ooterežiimis:
   

- fookuse otsingul (plaadialust sisestades, ilma plaadita):
   

Kuna netis on soovitatud sisendis oleva R112 takisti sildamist (sisendisgnaali amplituud oeaks tõusma), siis millist mõju võiks see osutada väljundsignaalile või selle muutmuisamplituudile?
Vasta
Ilmselt on kohane haakida ostsilloskoop servo mõlemasse väljundisse (sinine ja punane joon) ja arvutada väljundisgnaalide vahe (lilla joon), mida siis jälgida.

Tehase CD puhul on pilt selline - esimesel sekundil hakatakse plaati laadima, kolmandal sekundil fookust otsima, edasine säbru on juba plaadi sisukorra lugemise ajal jooksev fookusehoidmine (ilmselt):

   
Vasta
Üks küsimus jälle lahendatud- R112 (12k) sildamine 47k takistiga (nagu mõnes netivideos on soovitataud) suurendab küll fookuseservo väljundsignaali amplituudi, kuid ei lahenda lugemisprobleemi (vähemalt antud juhul).

Heleroheline (lime) graafik siis 12k standardtakistiga, lilla graafik 12k||47k takistitega:

   
Vasta
Miks sa üldse fookuse reguleerimist kahtlustad?
Kas sama signaali amplituud on ise kirjutatud plaatidel püsivalt ja pikalt, ehk ei muutu? Kui signaali amplituud ei muutu, siis fookuses ei tohiks küsimus olla.
Vasta
Fookuse reguleerimist testisin lihtsalt selle mõju elimineerimiseks.

Kui pikalt mingi amplituud kestab - ei viitsi tõesti hetkel kogu plaati läbi mängida, et seda tuvastada plaadi servas, keskel ja siseringil.

Mõni teine kord ehk...  Smile

Niipalju veel, et üks testimiseks ja retsimiseks sobilik ront ka iibeist hiivatud, ehk jõuab nädalaga kohale ja seal on rahulikum nii kolvi kui asenduslaseritega mässata (enda omadest hakkab nagu kahju).
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 22 külali(st)ne