Võimendi Marantz PM-63 renoveerimine
#51
Esimesena tuleks lahti saada lüütidest filtris ! 
Seal SPICE näites ongi juba väiksema mahtuvusega, 100n lüüte on olemas aga sama mahtuvusega mitte-lüüt oleks valikus prioriteet sest pole lüüdil sellises ahelas ühtegi positiivset omadust.
Vasta
#52
(06-09-2016, 04:38 PM)madis64 Kirjutas: Kõrvaklapivõimenditeteemasse sai postitatud selle võimu "uus ilmnenud häda" - tämbriregulaatoris algab kõrgete reguleerimisala alles 3-st kilohertsist.

Tulemuseks tuhm ja ilma eheduseta (minu kõrvade jaoks)  heli.

Eks siis tuleb tämbriregulaatori komponentidega mängima hakata (UA-80 skeem on referentsiks - seal algab kõrgete reguleerimine juba 1-st kilohertsist) :

Sa tegeled ikka jonnakalt tagajärgedega aga mitte põhjusega.

PM-63-l tundub tämbrite reguleerimine olevat säästu variant, tehtud lõppvõimendi tagasiside muutmisega, UA-80-l tehakse seda vähemalt eraldi opaka tagasiside muutmisega. Parem kui tämbrid ei oleks tagasisides vaid lihtne tagasisideta ahel, mis vastavaid sagedusi maha lõikab rohkem või vähem.
Vasta
#53
Nii UA-l kui PM-il on regulaatoris ainult üks lüüt kanali kohta (bassiahelas) ja ma ei saa kuidagi väita, et ma selle mõjust aru saaksin.

10 uF kilekondedena võtaks omajagu ruumi, kuigi vertikaalse abiplaadi ja Wimadega oleks asi isegi teostatav (iseasi kas see raha end "tagasi tooks").

Nii et pigemini üritan ma nüüd simulatsiooni selgeks õppida (diyaudio-foorumis on üks puust-ja-punaseks teema olemas) ja vaadata, millised elemendid mis suunas kühmusid liigutavad.
Vasta
#54
Modelleerisin siis LTSpice-is UA-80 tämbriregulaatori skeemi (opvõimendi ei ole see, mis tegelikult kasutusel on) ja katsetasin simuleerimist:

       

Päris nii see graafik just välja ei näe nagu pikoskoobi sweep (kogu võimendile) näitab, kuid alguseks (PM-63-ga võrdluseks) asi seegi.
Vasta
#55
Ka PM-63 tämbrifiltri prototüüp LTspice-is "tehtud":

   

Eks nüüd tuleb komponentide väärtustega mängima hakata - et näha, kuidas ja kuhu kõverad liiguvad...
Vasta
#56
Et kuhugi jõuda, on kasulik teada, kuhu oleks vaja minna ...

UA-120 "meeldiva kuulariheli" ASK taandatuna GE-7030 reguleerimisribadele:

   

0 dB on võetud 1 kHz kohalt.
Vasta
#57
Ära sa maini, "maalt ja obesega" hakkab natuke asjast mõikama ;-).

Simulatsiooni järgi mõjutab kõrgete regulaatori graafikut "alumine" konde (skeemil C4, vaikimisi 39nF), "ülemine" konde (C5, vaikimisi 5600 pF) kõrgemas osas praktiliselt mõju ei oma, natuke mõjutab alla 1 kHz jäävat ala.

   

   

Nüüd jääb üle mängida natuke C4 väärtustega ja otsustada, milline neist sobilikum sisse joota oleks.
Vasta
#58
Tundub, et variantiest C4 = 39 / 47 / 68 /100 nF:

   

võiks 68nF anda 3 kHz peal sobilikud puuduvad detsibellid ilma kogu graafikut liiga taeva poole saatamata:

   

Proovime siis "reaalis" järgi...
Vasta
#59
(07-09-2016, 11:57 AM)moi Kirjutas: Sa tegeled ikka jonnakalt tagajärgedega aga mitte põhjusega.

PM-63-l tundub tämbrite reguleerimine olevat säästu variant, tehtud lõppvõimendi tagasiside muutmisega, UA-80-l tehakse seda vähemalt eraldi opaka tagasiside muutmisega.

Põhjusega tegelemine eeldaks ju võimendi olulises mahus ümberehitust või teise projektidoonori leidmist ;-) .

Igal juhul sain ta "tööle" - vähemalt sellel määral, kui antud juhul (2-nupulise tämbriregulaatoriga) vaja.

Lisasin 39nF-le (tämbriregulaatori kõrgete poolel) veel 24nF (mingist teisest võimendist maha joodetud rohelised kilekonded) ja heli ehedus oli piisaval määral "plaksust olemas" (ei pea isegi kõrgeid põhja keerama).

Kui ta "torni jõuab", siis "peenematel juhtudel" tuleb kasutada lihtsalt "source direct" otsekanalit ja tämbrireguleerimine teha GE-7030-ga (seal selleks otstarbeks 14 riba kasutada).

Mõistetamatuks jääb (kui globaalsed vandenõuteooriad välja jätta), miks ei võinud Marantz kohe sinna "õige" nominaaliga kondesid panna (hinnavahet poleks tõenäoliselt tekkinud) ...
Vasta
#60
Ma mõtlesin rohkem seda, et sul üldse neid tämbreid vaja on, mõistlikum oleks muu süsteem selliseks tuunida et võimu sirge ASKga oleks kõik hästi.

Eks maitseid on erinevaid ja erinevatel juhtudel on "õiged konded" üsna erinevad.
Vasta


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne